Златото рязко се обезцени след референдума в Швейцария

| от |

Златото се доближи до пет годишното си дъно, след като швейцарците гласуваха вчера с „не“ на референдума за увеличаване на златните резерви на страната. Резултатите от референдума показаха, че 77 % от швейцарците са против увеличаването на златните резерви на страната от сегашните 8% до 20 % от общите национални активи, информират от Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

При отварянето на пазара днес, спот златото удари дъно на ниво от 1142 долара за тройунция, след което се установи на нивата около 1150 долара за тройунция.
Среброто достигна най-ниското си ниво от 2009 година досега, падайки на цена от 14.40 долара.

Цените на петрола се сринаха с 10% до под 65 долара за барел, продължавайки драматичния си спад.

Щатският долар поскъпна спрямо стоковите валути, поради решението на ОПЕК да не намалява производството на петрол.

Силата на долара се отразява отрицателно върху златото и останалите деноминирани в долари стоки, тъй като ги прави по-скъпи за притежателите на други валути.

Междувременно Индия реши да се откаже от правилото, което изисква търговските дружества да изнасят 20% от златото, което внасят известно като схемата 80:20, докладваха местни медии в петък, позовавайки се на правителствени източници.

Доларът на печалба след като спадът на петрола разпали страховете от дефлация

Доларът бе на печалба в петък, след като падащите цени на петрола разпалиха страховете от дезинфлация в еврозоната и Япония, докато инвеститорите изчакваха идването на новата седмица, през която предстоят множество заседания на централни банки и доклада за месечната заетост в САЩ.

Годишната потребителска инфлация в еврозоната се охлади до 5-годишно дъно, докато цените на петрол падаха, което предполага, че дефлацията остава реална заплаха за ЕЦБ. Основната годишна потребителска инфлация в Япония също се забави за трети пореден месец през октомври.

Еврото отслабна до 1.2455. Единната валута е под натиск пред следващото заседание на ЕЦБ, когато се очаква централната банка да сигнализира по- нататъшни действия за предотвратяване на инфлацията.

Предстоят също редовните заседания на централните банки на Австралия, Канада и Англия, докато фокусът при САЩ ще бъде върху доклада за заетостта през ноември.

Доларът доближи 7-годишен връх спрямо йената, като последно се разменяше за 118.93 йени. Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, нарасна с 0,79% до 88.301, оставайки малко под върха на 88.44, достигнат миналия понеделник.

Решението да не бъде намалявано производството на петрол удари силно валутите на държавите производителки на петрол.

Руската рубла отслабна до над 50 рубли спрямо долара, по време на късната петъчна търговия, поставяйки нов рекорд за най-ниска стойност.

Щатският долар поскъпна до над 7 норвежки крони за пръв път от повече от пет години.
Закриването на позициите на инвеститорите преди края на годината може да доведе до пауза при възхода на долара, въпреки че нарастващото геополитическо напрежение, породено от ниските цени на петрола, може да се окаже от полза за зелените пари./money.bg

 
 
Коментарите са изключени за Златото рязко се обезцени след референдума в Швейцария