Защо паметниците говорят

| от |

„Има само два начина да живееш живота си. Единият е да си мислиш, че няма чудеса, а другият – да вярваш, че всяко нещо е чудо”. Мисълта принадлежи на Алберт Айнщайн, сигурна съм, че я разпознахте, започва коментара си Ирен Филева.

паметник Съветска армия

Чудо или не, все по-често паметниците у нас говорят и това е една от най-ярките изяви на политически актове, с които българите отговарят на политическата търговия, която също е факт. На 1 март сутринта, партизанинът и партизанката осъмнаха като Пижо и Пенда. Посланието та групата Destructive Creations е да мислим повече за българското и да не се кланяме на чужди идоли.
В социалната мрежа се появи и картинка на паметника на българо-съветската дружба във версията „оцвети си сам“. Трябва ли медиите да се правят, че това не съществува, когато е факт, че някои паметници отдавна говорят.

През нощта срещу вторник „Евронюз” помести снимка на паметника на страницата си във „Фейсбук”. После се появиха десетки коментари с израз на възмущение. Руското външно министерство заяви, че решението на „Евронюз” да помести такава снимка, „е отвъд границата”.
„Евронюз” смени снимката и написа:

„Това е просто снимка, отразяваща събития в околния свят, една от най-противоречивите и обсъждани снимки от последните дни. Същевременно виждаме, че публикуването на тази снимка на заставката ни е било възприето неправилно, като програмно изявление и против волята ни е оскърбило мнозина наши зрители. Затова я сваляме, но без да приемем обвиненията, че сме оскърбили паметта на ветерани от войната”.

Руската агенция РИА „Новости” съобщи, че телевизия „Евронюз” е свалила от страницата си във „Фейсбук” поставената като корица снимка на паметника на Съветската армия в София. Оттам обаче не уточняват, че тя продължава да фигурира в профила на медията в социалната мрежа.
На 23 февруари някога се е празнувал денят на Съветската армия, сега преименуван на ден на Отечеството.

Странният случай със снимката от паметника на Съветската армия в София на „Евронюз” и гаранциите по европейските земи, че журналистите не могат да бъдат подлагани на натиск, да не отразяват нещата, които се случват, дори когато не коментират, а просто показват, коментираме с Бойко Станкушев, омбудсман в БНТ, Даниела Горчева от Холандия, Иван Иванов от Швеция, Аделина Марини от Хърватия и Христо Христов.

 
 
Коментарите са изключени за Защо паметниците говорят