Започна международният кинофестивал в Берлин

| от |

64-ият международен кинофестивал в Берлин бе открит с прожекция на филма „Грандхотел Будапеща“ на американския режисьор Уес Андерсън.

3
В следобедните часове фенове се опитваха да видят отблизо звездите Ралф Файнс, Уилям Дефо, Бил Мъри, Джеф Голдблум, Едуард Нортън и Тилда Суинтън на излизане от пресконференцията за филма.

Над 400 филма ще бъдат прожектирани на фестивала, който ще продължи до 16 февруари. Специална почит ще бъде отдадена на 11 февруари на починалия наскоро Филип Сиймор Хофман с прожекция на филма „Капоти“, донесъл му награда „Оскар“ за най-добър актьор през 2006 г. 20 филма от десетина страни ще участват в надпреварата за наградите. С интерес се очаква също представянето на три филма извън конкурсната програма – „Пазители на наследството“ на Джордж Клуни, „Красавицата и звярът“ на Кристоф Ганс и нецензурираната версия на „Нимфоманката“ („Nymphomaniac Vol. 1“)
на Ларс фон Триер.

Members of the international jury pose together at the 64th Berlinale International Film Festival in Berlin

Други очаквани заглавия са „Ловци на съкровища“ (The Monuments men) на Джордж Клуни, в който освен него играят още Мат Деймън, Кейт Бланшет, Бил Мъри и Жан Дюжарден. Историята проследява опитите на екип от експерти в областта на изкуството, които се борят за спасяването на ценни произведения, откраднати от нацистите.

Втората световна война и престъпленията на нацистите обикновено са основно застъпени на Берлинале и тази година не прави изключение. Темата присъства в „Diplomatie“ (извън състезателната програма) на германския режисьор Фолкер Шльондорф („Оскар“ и „Златна палма“ за „Тенекиеният барабан“). Филмът, в който играят френските актьори Нилс Арструп и Андре Дюсолие, разнищва причините, заради които нацистите са пощадили Париж от разрушение.

САЩ се представят и с новата лента на Ричард Линклейтър („Преди полунощ“) „Юношество“ (Boyhood), снимана в продължение на 12 години с едни и същи актьори, между които Итън Хоук и
Патриша Аркет.

2

На международния кинофестивал в Берлин, който ще продължи до 17 февруари, ще бъдат показани и последният филм на френския ветеран Ален Рене „Да обичаш, да пиеш и да пееш“ (Aimer boire et

chanter), както и филмът на режисьора от френско-алжирски произход Рашид Бушаред „Пътят на врага“ (La voie de l’ennemi) с американските актьори Форест Уитакър и Харви Кайтел. Сценарият на филма е вдъхновен от „Двама мъже в града“ на Жозе Джовани.

Перуанската режисьорка Клаудия Льоса, спечелила „Златната мечка“ през 2009 г. с „Фауста“, се връща в надпреварата с новия си филм „Aloft“, в чийто кастинг участват Дженифър Конъли, Мелани Лорънт и Килиън Мърфи.Аржентина се представя с „История на страха“ (Historia del miedo), първи филм за Бенджамин Найштат, както и с филма на Селина Мурга „La tercera orilla“. Китай се представя с три филма, два от които са трилъри – „Black coal, thin ice“ на Дяо Инан и „No man’s land“ на Нин Хао. Третият е адаптация по романа „Bling Message“ и носи подписа на Лоу Е.Селекцията е допълнена с филми от Япония, Германия, Австри и Великобритания.

Точно на британския актьор, 77-годишния Кен Лоуч, Берлинале ще отдаде почит за цялостната му кариера. Извън състезателната програма на кинофестивала в Берлин ще бъде прожектирана и нецензурираната версия на „Нимфоманката“ („Nymphomaniac Vol. 1“), новия филм на датския режисьор Ларс фон Триер. Версията ще бъде с близо 35 минути по-дълга от показаната досега в киносалоните на Дания и на други места, което обяснява засиления интерес на синефилите.
Американският продуцент Джеймс Шеймъс („Планината Броукбек“)е президент на тазгодишното журито, в което участват австрийският актьор, двукратен носител на „Оскар“ и любимец на Тарантино Кристоф Валц, звездата на хонконгското кино Тони Леунг(„В настроение за любов“), а така също и френският режисьор Мишел Гондри („Пяната на дните“).