Юнкер сформира екип, който е изправен пред тежки предизвикателства

| от |

Новата Еврокомисия е изправена пред тежки предизвикателства, сред които са очертаващият се застой, безработицата и евроскептицима.

Франция и Великобритания получиха високи постове в новия екип на председателя на Еврокомисията Жан Клод-Юнкер, който ще трябва да се справи със застоя в икономиката, нарастващия евроскептицизъм и украинската криза по границите на Евросъюза.

Бившият френски финансов министър Пиер Московиси ще е комисар по икономическите въпроси, най-желания пост в новата Еврокомисия, която ще ръководи ЕС следващите пет години.

Великобритания, чието място в ЕС е под заплаха заради вълната от евроскептицизъм у дома, извърши обрат, спечелвайки комисарското място по финансите за Джонатан Хил, бивш председател на Камарата на лордовете.

„Убеден съм, че това ще бъде екип от победители“, заяви на пресконференция Жан-Клод Юнкер.

Бившият премиер на Люксембург назначи също седем т.нар. „суперкомисари“ (зам-председатели – ред), много от които са от новите източноевропейските страни членки. Те ще наблюдават обширни сфери на политика.

Новата Еврокомисия ще встъпи в длъжност на 1 ноември, след като бъде одобрена от Европейския парламент.

Екипът на Юнкер, който включва четирима бивши премиери и няколко бивши финансови министри, ще ръководи общност, която обхваща над половин милиард души и общо взето е най-голямата икономика в света.

Еврокомисията е може би най-мощната институция в Брюксел, тъй като изготвя законодателство на ЕС, политиките на националните бюджети, антитръстовите правила и преговаря за търговски договори.

Важни постове получиха Германия и Швеция. Германецът Гюнтер Йотингер бе назначен за еврокомисар по дигиталната икономика, докато шведката Сесилия Малмстрьом поема търговията, която обаче е един „горещ“ ресор заради мъчителните преговори със САЩ за трансатлантическо търговско споразумение. Испанецът Мигел Ариас сяда на комисарския стол по енергетика и климата – един ключов ресор, доколкото украинската криза носи заплаха за газовите доставки от Русия.

Мощният пост на дипломат №1 на ЕС отиде в италианската външна министърка Федерика Могерини.

Известно е, че съставът на Еврокомисията бе определен след месеци на преговори и пазарлъци, водени зад кулисите.

Московиси преодоля възраженията на Германия заради неспособността на Франция да се справи с бюджетния дефицит. Но Юнкер многозначително каза, че французинът ще бъде наблюдаван от двама строги „супер комисари“ от Източна Европа – финландецът Юрки Катайнен, който ще отговаря за работните места и растежа, и латвиецът Валдис Домбровскис, чийто ресор е еврото.

Постът за Хил изглежда е начин да се прикотка Великобритания, която смята да проведе през 2017 г. референдум дали да остане в Евросъюза. Лондон държеше на този пост, защото финансовите услуги са ключов сектор за британската икономика, въпреки опасенията на други страни-членки, които искаха по-затегнати правила за лондонското Сити. Всеки случай в свое изявление Хил заяви, че му е възложена „голяма отговорност“.

„Тази комисия има необходимия опит за справяне с икономическите и геостратегическите предизвикателства, пред които е изправена Европа,“ каза Юнкер. Той призна, че е решил да „разлюлее малко нещата“ с плановете си за седем зам-председатели, които ще работят с членовете на Еврокомисията, за да се гарантира, че политика е добре координирана и е по-лесно разбираема за гражданите на ЕС.

Един от тях, холандският външен министър Франс Тимерманс, „ще бъде моята дясна ръка“ в качеството му първи вицепрезидент, който ще се фокусира върху регулирането.

Новите ръководители на ЕС са изправени пред огромни предизвикателства. След като преживя кризата на еврозоната без рухване на еврото, европейската икономика сега изглежда е в застой и има опасения, че може да се изправена пред десетилетие на стагнация и дефлация.

Огромен проблем е безработицата, особено сред младите хора в страни като Испания, Гърция и Италия.

Комисията трябва също така да възстанови доверието в самия Брюксел след небивалото засилване на евроскептичните партии на изборите за Европарламент през май.

Кризата в Украйна е най-голямото чуждестранно предизвикателство пред политиката на ЕС, който се бори да остане единен пред последния си кръг от санкции срещу Русия. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Юнкер сформира екип, който е изправен пред тежки предизвикателства