Военната операция няма да реши проблемите на ивицата Газа

| от |

Ескалирането на насилието в ивицата Газа рязко намалява шансовете за мирно уреждане на кризата. Страните демонстрират готовност за голяма война.

Военната кампания, в началото свеждала се до размяна на дистанционни удари, премина във фазата на наземни боеве. И веднага се увеличи броят жертви – десетки израелци (толкова не е имало в Израел от 2006 година, т.е. от Втората ливанска война) и стотици палестинци. Драматизмът на положението е там, че сред загиналите има близо 200 жени и деца, които по принцип не могат да бъдат палестински екстремисти.

За ставащото сега в ивицата Газа разказа в интервю за „Гласът на Русия“ палестинският политолог Атеф Абу Сейф, очевидец на събитията:

– В течение на 2 седмици в ивицата Газа стават убийства, атаки, разрушения. Използват се всевъзможни видове оръжия израелско и американско производство – ракети, танкове, самолети. Убити са над 500 души, повече от 300 души са сериозно ранени. Близо 700 къщи очевидно не подлежат на възстановяване, още 2000 домове се нуждаят от основен ремонт. Газа е пред прага на хуманитарна катастрофа. Израел унищожава хора, къщи, селскостопански площи. Броят бежанци е вече 60.000 души, болниците са в плачевно състояние, няма нито лекарства, нито оборудване за оказване на помощ на хората.

Размахът на загубите и бедствията на населението на ивицата Газа изискват спешни действия на световната общност, смята Москва. Новата опасна вълна от насилие с цялата си очевидност доказва необходимостта от прекратяване на огъня, изтъква МВнР на Русия. Но страните на конфликта са настроени за решителни действия.

Израелските военни планират разширяване на бойната операция в ивицата Газа докато не постигнат всички поставени пред тях задачи. Тел Авив признава, че операцията върви сложно и краят й не се вижда. Съдейки по всичко, Израел е готов към нови загуби, в това число и на реномето си. Движението ХАМАС се отказва от връщане към предвоенното статукво – от примирие без гаранции за сваляне на граничната блокада и освобождаване на съратниците, задържани от Израел на Западния бряг на Йордан. Както каза неотдавна лидерът на ХАМАС и бивш премиер Исмаил Хания, „ние не можем да се върнем назад и не приемаме повече бавната смърт“.

Проблемът е там, че с военни средства проблема на ХАМАС не се решава. За унищожаване на цялата инфраструктура на терористите ще се поиска продължителна окупация, което означава големи загуби. Могат да бъдат унищожени най-активните екстремисти, но повечето членове на ХАМАС не се отличават от мирните жители. И затова една тотална война против тази организация ще означава геноцид спрямо целия палестински народ.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Военната операция няма да реши проблемите на ивицата Газа