Учени разработват прозрачни соларни панели, които да се използват вместо прозорци

| от |

Изследователи от Мичиганския университет в САЩ съобщиха, че са разработили прозрачни слънчеви колектори, които могат да се поставят на прозорци или на екраните на компютърни устройства, пише Motherboard, цитирано от Агенция Фокус.

Ричърд Лунт, доцент по химическо инженерство и наука на материалите в университета, ръководи екипа, разработил малките органични молекули, които поглъщат светлинни вълни с определена дължина, невидими за човешкото око.

Материалът улавя инфрачервената светлина и я отвежда към краищата на колектора, където фотоволтаични клетки я превръщат в електричество. Тези прозрачни панели могат да събират енергия от светлината, без да е необходимо да са обърнати директно към слънцето. Още един плюс е сравнително ниската цена, която може да доведе до поевтиняване на соларната енергия като цяло.

Засега обаче ефективността на колекторите на Лунт е твърде малка – само 1 процент. Екипът се стреми да достигне ефективност над 5 процента след оптимизация на слънчевия панел. Приложението на прозрачни соларни колектори би могло да е всеобхватно. Те може да се поставят на прозорците на големи сгради или да се интегрират в електронните устройства, за да подобрят живота на батериите. Крайната цел е да се направи повърхност за събиране на слънчева енергия, която дори не се забелязва.

 
 
Коментарите са изключени за Учени разработват прозрачни соларни панели, които да се използват вместо прозорци