Учени бойкотират НАСА заради шпионски игри

| от |


Американските астрономи решиха да бойкотират важна конференция по астрономия на държавната космическа агенция (НАСА) в знак на протест срещу отказа й да включи в научния форум китайски учени с оправдания за „националната сигурност на САЩ“.

Това изненадващо решение, съобщено за първи път в британския The Guardian във вторник, бе потвърдено пред АФП от няколко източника, включително от Джеф Мърси, професор по астрономия в Калифорнийския университет в Бъркли, един от инициаторите на бойкота.

„Не мога с чиста съвест да участвам в конференция, която дискриминира“, пише той в имейл до организаторите на конференцията, посветена на откриването на екзопланети (планети, които са част от други звездни системи, бел. ред. ) с американския телескоп Кеплер. Научният форум би трябвало да се състои от 4 до 8 ноември в център на НАСА в Маунтин Вю, Калифорния. „Тази конференция за планети на трилиони километри, няма никаква връзка с националната сигурност“, добавя американският учен.

Изследователският център Ames на НАСА отхвърли заявките за участие на китайските учени въз основа на закон, приет от Конгреса през март, който забранява на граждани на Китай, да влизат в сграда на космическата агенция на САЩ, се казва в цитираното от Гардиън съобщение.

В отговор на статията, авторът на този закон – републиканецът Франк Уолф- заяви във вторник в отворено писмо до НАСА, че тълкуването на текста е извършено погрешно, защото законът налагал ограничения само на китайските граждани, „които са официални представители на правителството“. „Имейлът на НАСА изкривява закона и е неточен“, добавя републиканският депутат, чийто закон е насочен именно срещу китайския шпионаж.

„Пропуски в сигурността“

Конгресменът смята, че „ръководството на НАСА трябва да изпрати нови инструкции към участниците в конференцията и до медиите, за да се коригира това недоразумение“.

Според Уолф, авторът на писмото поставящо ограниченията през китайците, може би се е основал на временните ограничения, наложени от самата НАСА и засягащи няколко страни, сред които е и Китай. Това станало след открити „сериозни нарушения на сигурността“ в два центъра на НАСА.

Така тези ограничения, пише той в писмото си, „може да бъдат резултат единствено от действие на НАСА, а не по причина на въпросния закон“, добавяйки, че те (ограниченията) също са били отменени.

Директорът на НАСА Чарлз Болдън бе посочил по време на изслушване в Конгреса на САЩ, че космическата агенция трябва да усили мерките за сигурност заради възможен проблем с китайски гражданин, който е работил за компания – подизпълнител в НАСА.

АФП не успя да научи каква е реакцията на НАСА, защото отдели на държавната агенция са в престой поради бюджетната безизходица в Конгреса.

Съпредседателят на конференцията за екзопланетите Алън Бос, астроном от Научният институт „Карнеги“ във Вашингтон (Carnegie Institution for Science), изпрати във вторник писмо до участниците в конференцията и обясни, че организационният комитет е бил наясно с тези правила в края на септември, което го подтикнало да откаже регистрация на шестимата китайски учени.

„Ние считаме, че последиците от този закон са плачевни (…) и ние сме категорично против изключването на нашите китайски колеги или граждани на друга държава“, пишат организаторите, без да посочват писмото от конгресмена.

„Ние търсим други възможности, които ще позволят на всички заинтересовани учени да присъстват на конференцията лично или от разстояние“, обещават те.

 
 
Коментарите са изключени за Учени бойкотират НАСА заради шпионски игри