Twitter и Facebook не са място за политически дебати

| от |

В Twitter няма достатъчно място, за да кажеш каквото мислиш, а във Facebook е много вероятно, приятелите ти да спрат да те харесват, ако започнеш да се занимаваш с политика. Това пък създава проблем и когато си офлайн.

the facebook wall

Това се нарича тенденция за мълчание по политически въпроси, а института Пю го нарича „спирала на мълчанието“.

„Ръстът на социалните медии като Facebook и Twitter, отвори нови платформи, на които може да се развива политическата дискусия и дебати. Този доклад изследва до каква степен социалните медии влияят на отдавна установената човешка характеристика – че тези, които смятат, че имат малцинствено мнение често се самоцензурират и не проговарят от страх, от критики и подигравки. Това се нарича „спирала на мълчанието, „ обясняват от Пю институт поведението в интернет.

За проучването е било изследваноо поведението на потребителите около случая на Едуард Сноудън. Тогава 42% от потребителите на Twitter и Facebook са заявили желание да напишат статус по темата, а 86% предпочитат да обсъдят темата на живо.

3f4883e3f

Вторичен (и важен) извод от това е, че по-вероятно хората да говорят за нещо, ако смятат, че и другите ще са съгласни с тях, „поради това, ако никой не публикува съдържание в социалните медии, тогава и тези, които мислят за това вероятно няма да напишат нищо. „

Дългосрочно проблемът е, че мълчанието в интернет може да се прехвърли и в реалния живот.

„Интернет стана нещо нормално, част от ежедневието ни, а вече знаем и че това, което правим в интернет влияе на нашите разговори на живо. Това увеличава вероятността “спиралата на мълчанието“ да се излее от онлайн контекста на разговора в жив разговор“, обяснява Ангела Вашек в Mediabistro


Елизабет Ноел-Нойман нарича Спирала на мълчанието гласи, че хората, които поддържат противоположни мнения на тези, които преобладават в медиите, предпочитат да мълчат. Основният мотив е свързан със страха от социална изолация. Явлението се разглежда като форма на социален контрол на общественото особено при кризи. Последствията са проява на социален конформизъм.На индивидуално равнище гражданите, които не споделят мненията на лидери на мнозинството, обикновено мълчат, за да не породят неодобрение у хората от социалната среда. Самото мълчание обаче ги изолира от други индивиди, които може и да споделят тяхното мнение.

 
 
Коментарите са изключени за Twitter и Facebook не са място за политически дебати