Турско-западния шпионски скандал

| от |

Турция иска обяснение от съюзниците във връзка с шпионския скандал, който избухна след обнародването на доказателства за наблюдение на висшите ръководители на страната.

Преди няколко дни турското външно министерство повика високопоставен дипломат от САЩ да даде обяснение във връзка с обнародваната информация, че Вашингтон е шпионирал Анкара. Освен това, турците са били следени и от Берлин. По този повод, на турските дипломати е бил принуден да даде обяснения германският посланик в Анкара Еберхард Пол. Когато стана известно, че разузнаването на САЩ редовно е подслушвало телефонните разговори на германския канцлер Ангела Меркел, тя разкритикува шпионската дейност на САЩ срещу техните съюзници, като я нарече „безсмислена“. Според нея, „в момента има много проблеми в Близкия Изток и шпионирането на съюзниците е безмислено хабене на силите“. Сега се оказва, че Берлин, точно както и Вашингтон, използва двойни стандарти. Мнение на военния експерт от университета „Билкент“ в Анкара Корай Гюрбюз:

– Това е ярък пример за западното лицемерие. От една страна, те се опитват да убедят Анкара, че й вярват и я смятат за съюзник, а от друга страна, на практика се отнасят към нея по този начин. Защо западните страни подслушват нашите официални лица? Не е ли за това, за да могат след това да ги заплашват и да ги изнудват?

Отношенията между участниците в трансатлантическия проект са буквално пропити с лъжи и недоверие. Единството вече отдавна не циментира западния блок. И Ердоган не може да не отчита това при вземането на решение за сближаване на Турция с Европейския съюз.

Анонимни източници от разузнавателните служби на Германия обясняват наблюдението с наличието на голяма турската диаспора в Германия, заради което ситуацията в Турция може да има пряко въздействие върху вътрешната сигурност на страната. Но как? Ако става дума, както твърди Берлин, за трафик на наркотици, трафик на хора или за преминаване през Турция на представители на терористични организации, не е ли по-добре да се работи в тясна координация с турските правозащитни структурни?

Редица анализатори свързват повишения интерес на Берлин към Близкия Изток с отслабването на влиянието на САЩ. Затова германците търсят такива опорни точки, които засега биха им позволили, ако не да влияят, то поне да следят хода на събитията. При това особеното внимание, което се отделя на Турция, е предизвикано от условията, при които тази страна, вероятно, може да бъде основния регионален партньор на Германия. В същото време, трябва да помним, че канцлерът Меркел сама изигра значителна роля за замразяването на преговорите по присъединяването на Турция към Европейския съюз. Нещо повече, Берлин не крие страховете си, че Ердоган може да се разгърне политика, различна от политиката на Запада.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Турско-западния шпионски скандал