Трудностите пред санкциите срещу Русия

| от |

Американските компании, на които им се налага да спазват наложените на Русия санкции, се сблъскват със сериозни проблеми. На тях често им е изключително сложно да установят компаниите, принадлежащи на попадналите в списъците със санкционирани лица.

От март САЩ въведоха санкции спрямо 50 организации и 57 физически лица от Русия и Украйна, като при това срещу различните групи санкционирани действат различни санкции. Според данни на Dow Jones Risk & Compliance, те притежават дялове в хиляди компании или могат да осъществяват контрол над тях, понякога непряко. Компаниите, в които лицата имат собствени дялове или заемат мениджърски или директорски позиции (и имат възможност да влияят на техните действия) са базирани в над 70 държави, включително в САЩ.

За да не нарушават санкциите, на американските компании им се налага са събират много повече информация на настоящите и потенциални бизнес партньори, установявайки дали не са свързали с лица от списъците. А те от своя страна притежават компании по цял свят, отбелязва Джудит Ли, партньор в юридическата фирма Gibson Dunn & Crutcher. Ситуацията, по думите й, се различава от санкциите срещу други държави, където попадналите под санкции обикновено още в началото са доста по-изолирани от международната бизнес общност.
„Спазването на руските санкции е действително трудно”, отбеляза Ли.

Сред организациите, свързани с попадналите в списъците лица са финландска корабостроителна компания и компания за титан в Пенсилвания. В производителя на редоразбивачи Arctech Helsinki Shipyard по 50% принадлежат на руската Обединена корабостроителна корпорация (ОСК) и STX Finland. Въведените през юли санкции забраняват на американски компании да си сътрудничат с руски държавни компании – и в резултат под забрана попада и работата с Arctech Helsinki Shipyard, заради размера на дела на ОСК в нея.
От Arctech Helsinki Shipyard отказаха да коментират ситуацията.

В град Мун Тауншип, щата Пенсилвания, работи съвместно предприятие за производство на титан между американската Allegheny Technologies и компания, която представител на Allegheny нарича американска дъщерна фирма на руската металургична корпорация „ВСМПО-Ависма”. Държавната руска корпорация „Ростех”, попаднала в санкциите по сектори от септември, притежава 25% плюс една акция във „ВСМПО-Ависма”.
В съвместното предприятие „бизнесът върви по свой път”, коментира представител на Allegheny Technologies.

Забраната за сътрудничество обикновено влиза в сила, когато включено в списъците със санкции лице притежава 50% или повече от една компания. Но министерството на финансите на САЩ призова американските компании да действат внимателно, ако им се наложи да сътрудничат с компания, в която лице от списъците с дял от под 50%, и да преценят дали лицето фактически не контролира цялата дейност на фирмата.
„Ако си имате работа с компания, която принадлежи на 33% на включен в списъците със санкционирани хора, ще ви се наложи да се замислите”, каза на организирана от Dow Jones през април конференция Джон Смит, заместник-директор на службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC). Това е американската служба контролираща изпълнението на санкциите./The Wall Street Journal/Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Трудностите пред санкциите срещу Русия

Повече информация Виж всички