Светите земи на Първата световна война: преди и сега

| от |

На 28 юли се навършиха 100 години от започването на Първата световна война. Първата световна война започва с обявяването на война от Австро-Унгария на Сърбия на 28 юли 1914 г. Датата е точно един месец след убийството на австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд в Сараево (28 юни 1914 г.). Краят на войната е поставен на 11 ноември 1918 година с подписаното от Германия примирие – загинали са повече от пет милиона войници, а светът е преустроен по начин, който ще подтикне зпочване на Втората световна война.

Ето някои от местата, както са били през войната и как изглеждат сега, снимани от фотографа на Getty Images – Peter Macdiarmid.

WWI-01

Членове на работната група Royal Garrison Artillery през канала Somme през март 1917 и канала Somme на 12 март 2014 г. (Снимки от лейтенант JW Brooke / IWM чрез Getty Images & Peter Macdiarmid / Getty) (Animated снимка илюстрация от Ник Къркпатрик / The Washington Post)

Катедралата в Реймс, Франция

Катедралата в Реймс, Франция – 30 април 1917 по време на бомбардировките (UIG via Getty Images) и 11 март 2014 (Peter Macdiarmid/Getty Images)

Катедралата в Реймс е на повече от 800 години, място на коронацията на 25 френски крале, включително Луи VIII през 1223г. и Шарл VII през 1429г, в присъствието на Жана д’Арк. Катедралата е била почти унищожена по време на Първата световна война, когато немските войски се опитват да стигнат до Париж.

Площад Конкорд, Париж, Франция

18 ноември 1918 – немски самолети на площад Конкорд, разбити от французи, празнуващи разпадането на Елзас-Лотарингия.

Снимката вдясно – 12 март 2014, паркирани коли на площад Конкорд.

В центъра на площад Конкорд е разположен обелискът от Луксор, който е на около 3300 години; обелискът е бил на входа на Луксор в Египет, а през 1829г е подарен на Франция от египетския вицекрал.

Базиликата Notre-Dame de Brebières в Albert (Somme)

През април 1918 (Rue des Archives/PVDE Via Getty Images) и март 2014 Notre-Dame de Brebières в Albert (Somme) (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images)

Кръстена „Lourdes of the North“ oт папата през 1899г, впечатляваща с 40000 златни листа на скулптурата на Дева Мария на върха на базиликата. The Star съобщава, че по време на войната над 2000 листа падат от базиликата и през януари 1915 статуята се накланя на нозете си. Започват да я наричат „облегнатата дева“, а войниците са вярвали, че когато статуята падне ще свърши войната. Пак според The Star статуята пада през април 1918г, а войната свършва седем месеца по-късно. Реконструирана е изцяло през 1929г.

Площад Трафалгар и Скотланд ярд

Ноември 1914: На площад Трафалгар, Лондон, улични хлапета, облечени като войници с хартиени шапки и бастуни като оръжие, стоят на вниманието на малка тълпа. Зад тях е известие за „необходимост от спещна военна мобилизация на мъжете“. (Photo by Topical Press Agency/Getty Images)

Площад Трафалгар 17 март 2014г. (Peter Macdiarmid/Getty Images)

Великобритания обявява война на Германия на 4-ти август 1914. На 05 август, фелдмаршал лорд Кичънър, става държавен секретар по военните въпроси. Той е кредитиран и твърди, че войната ще продължи с години; той изгражда британските сили в 20-70 дивизии за две години.

Голяма тълпа от хора се отзовава на военната служба за женени мъже на възраст между 36 и 40, за да са войници, отговарящи за боеприпасите. Те се събират пред анкетната служба в Скотланд Ярд в Лондон по време на Първата световна война (Photo от Paul Thompson / FPG / Getty Images)

В наши дни: Затворен бариера до Скотланд Ярд, на 17 март 2014 г. в Лондон, Англия. (Peter Macdiarmid / Getty Images)

Площад Трафалгар е бил център на Лондон, тъй като изграждането му е от началото на 1800. Той отбелязва страхотната британска военноморска победа в Наполеоновите войни, битката при Трафалгар и така е символ на британската мощ и кураж.

Халите

Халите в град Ипр, Белгия – мястото на три големи битки по време на Първата световна война и почти напълно опустошен от бомбардировките. (Снимка от Hulton Архив / Getty Images)

Паркирани коли в близост до Халите на 10 март 2014 г., в Ипр, Белгия. (Peter Macdiarmid / Getty Images)

От 1918 г., кметството на град Ипр е било свалено. Някои от най-големите битки са се водили там, тъй като това е „същественото място“, което държи Германия да не напредва към Ламанша.

Битката в Марне

Германските войски седнали на стълбите на кметството Vareddes, Франция, 1914- почивка по време на първата битка за Марне. (Photo Print от Collector / Getty Images)

Мъж стои близо кметството на Vareddes на 12 март 2014 г. в Vareddes, Франция. (Peter Macdiarmid / Getty Images)

Първата битка при Марне през септември 1914 допринася за спиране на германското настъпление. Втората битка при Марне, през 1918 г., завършва с голяма победа за съюзническите сили, обръщайки развоя на войната.

Битката в Somme

Войници стоят извън руините на жп гарата в Roye, Somme, Франция, по време на Първата световна война, 1917. (Photo от Culture Club / Getty Images)

Паркирани коли до бившата жп гара на 12 март 2014 г. в Roye, Франция. (Peter Macdiarmid / Getty Images)

Битката при Somme през 1916 г. се смята за една от най-кървавите в историята, с над един милион убити и ранени в борбата с над 30-километров фронт.

Битката в Arras

Кметството и камбанарията на Арас в руини, погледнато от главния площад. (Photo от Роджър Viollet / Getty Images)

Хората се разхождат в близост до Place Des Heros на 14 март 2014 г. в Арас, Франция (Peter Macdiarmid / Getty Images).

Осем дни преди битката при Арас през 1917 г., 24 000 британски войници се скриват в лабиринт от средновековни кариери превърнати в подземно скривалище под Арас. The Guardian публикува доклад от 9-10 април1917 г.: „Битката на Арас е най-великата победа; все още ние печелим в тази война и потресаващо спечелихме над врага. Той вече е загубил близо 10 000 затворници и повече от стотици въоръжени – и убити и ранени, загубите му са страхотни. Той е в отстъпление на юг от Vimy Ridge, за да отбранява линиите си още по-назад и по пътя му ние продължаваме на надделяваме над тях. Това е черен ден за германските войски и за германските жени, които все още не осъзнават какво означава това за тях. “

С The Washington Post

 
 
Коментарите са изключени за Светите земи на Първата световна война: преди и сега