Споразумението за 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е вече публично

| от |

Основният акционерен капитал на проектното дружество, което ще изгражда 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“, възлиза на 14 милиона лева, разделени на 1,4 милиона акции на стойност 10 лева всяка. Разпределението на акционерния капитал на проектното дружество ще бъде следното: 70% за българския акционер и 30% за „Уестингхаус“.

Това става ясно от акционерното споразумение, сключено между АЕЦ Козлодуй – нови мощности“ ЕАД/АЕЦ „Козлодуй“ и американския енергиен гигант „Уестингхаус“ – световен лидер в изграждането на атомни централи по света.

Споразумението влиза в сила след като бъдат изпълнени следните условия: 1. издадено е и е влязло в пълна сила решение на МОСВ за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; 2. издадено е и е влязло в пълна сила решението на министерски съвет по член 45 от българския Закон за безопасното използване на ядрената енергия за строителството на блок 7 на АЕЦ „Козлодуй“ и избора на технология с АР1000; 3. получени са всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и България /включително изпълнение на изискванията за регистрация и уведомяване /ако има такива/ съгласно правилата за контрол на сливания на дружества, валидни за ЕС и България, и членове 41 и 42 на Договора за създаването на европейската общност за атомна енергия ЕВРАТОМ/; 4. съответните страни са сключили споразумението за ранни дейности; 5. страните са договорили основните условия за договора за доставка на гориво за 7 блок; 6. страните да договорили бизнес плана за Фаза 1, бюджета за Фаза 1, основните финансови критерии, съгласно които 7 блок може да бъде финансиран, разработен, построен, експлоатиран и поддържан; 7. всяка страна е получила всички необходими вътрешни одобрения и одобрения от трети страни за сключването на настоящото споразумение.

Разработването, финансирането, инженерните дейности, доставката, строителството, първоначалното зареждане с гориво, изпитването и пускането в експлоатация на централата се състоят от две фази.

Първата фаза се състои от Фаза 1А и Фаза1Б. За да се пристъпи от едната към другата фаза са налични множество документи, сред които:

доказателство, че предварителните финансови ангажименти са издадени от източници на финансиране от трети страни( включително доставчици на дългосрочно дългово финансиране като Ексим Банк и JBIC) в пълния размер планиран към онзи момент като необходим (включително всички необходими непредвидени разходи) за завършване на разработването, инженерните дейности, доставката, строителството и първоначалното зареждане с гориво, изпитването, пусковите дейности и пуска в експлоатация по Фаза 2 на централата до датата на въвеждане в търговска експлоатация;

доказателство, че обвързващи ангажименти със срокове и условия, които удовлетворят българския акционер са поети от финансови източници от трета страна с цел предоставяне на мостово финансиране на проектното дружество и българският акционер според случая с обща сума достатъчна, за да гарантира, че проектното дружество и българският акционер могат да финансират цялото планирано строителство, разработване и други разходи;

„Уестингхаус“ е потвърдил твърда цена за обхвата на дейностите по инженеринг и доставка по Договора за ИДС на К7 и е предоставил индикативна цена за строителните дейности( която ще бъде финализирана в съответствие с тръжната процедура) – и в двата случая приемлива за българския акционер. Като твърдата цена за инженеринговите дейности и доставката трябва да включва подробна разбивка на цената за обема дейности и подлежи на ескалация съгласно договорените индекси. Индикативната цена за строителните дейности трябва да се основава на открити и прозрачен процес, договорен между страните. За да се премине от едната подфаза към другата трябва БЕХ да предостави доказателство, което да удовлетвори „Уестингхаус“, че има достатъчно налични парични средства или има възможност да заеме достатъчно финансови средства от финансови институции според обстоятелствата, за да изпълни финансовите си задължения. За да се стигне до Фаза 2 трябва и да има сключен договор за доставка на гориво.

БГНЕС припомня, че на 1 август американският енергиен гигант „Уестингхаус“ съобщи, че след консултации с всички български политически партии, е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ „Козлодуй“.

Ядреният реактор на „Уестингхаус“ АР1000 беше избран от българската страна. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, проведено след търг. „Уестингхаус“ ще предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него

През следващата година „Уестингхаус“ ще проведе конкурентен търг, в съответствие с българските и европейските правила за провеждане на обществени поръчки, за изграждането на реактора. Очаква се в процеса на строителството да се включат български и международни строителни компании.

Планира се реакторът АР1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.

В интервю за БГНЕС изпълнителният директор на „Уестингхаус“ Дани Родерик подчерта, че 7 блок ще бъда преграда срещу скъпия ток. „Ако България не построи 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“, цената на тока със сигурност ще нарасне“, каза той.

„Радваме се, че АЕЦ „Козлодуй“, част от групата на Български енергиен холдинг ЕАД, правим тази значима следваща стъпка, за да предоставим на България и Европа най-модерната ядрена технология в света към момента – реакторът АР1000″, каза Дани Родерик, президент и главен изпълнителен директор на „Уестингхаус“.

„Ядреният реактор АР1000 ще предостави уникално съчетание от ползи за България: ненадмината безопасност, лицензиране, сигурност и икономическа ефективност на проекта, създаване на работни места, технологична диверсификация и разнообразяване на горивата, в съответствие с политиките и стандартите на ЕС. Няма други алтернативи, които да постигат тези важни цели в такъв мащаб“, отбеляза Родерик. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Споразумението за 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е вече публично