Слънцето и глобалното затопляне

| от |

Ice formations on Niagara FallsВ близко време на Земята се очаква нов ледников период, предупреждава британската национална лаборатория „Ръдърфорд-Епълтън”. Експертите казват, че слънчевата активност съществено е намаляла. Аналогично нещо е наблюдавано през XVII век, когато в Европа е имало изключителни студове.

Слънцето губи активността си. Броят плазмени изхвърляния в сравнение с данните за последните 100 години се съкрати толкова рязко, че учените предположиха дори начало на нов „сънен” период на Слънцето. А докато светило „си дреме”, на Земята ще има епоха на аномални студове. Това вече се е случвало, и не веднъж. Но, докато за ставалите климатични промени отпреди десетки и стотици хиляди години може да се съди само по геоложки проучвания, то за последния ледников период (между 1645 и 1715) свидетелстват стигналите до нас рисунки и писмени източници. На картините на холандския художник Абрахам Хондиус се вижда добре, как Темза е замръзнала до дъно. Аналогично бе положението с Волга, с Балтийско море. Летописите са фиксирали страшния мор и студ в Русия в резултат от многогодишни студове. Сега слънчевата активност стремително пада до нивото на онези години, което дава основание на експертите да говорят за повтаряне на катастрофата. Но все пак е още рано да се съди – доколко дълбоко „ще заспи” светилото.

В същото време привържениците на теорията за глобално затопляне настояват, че Слънцето влияе върху нашия климат доста по-малко, отколкото човекът. В резултат от голямо количество изхвърляния на въглероден двуокис и други парникови газове средната температура се вдига, ледниците се разтопяват, островите отиват под водата, казва ръководителят на климатичната програма на Световния фонд на дивата природа Алексей Кокорин:

– Ако Слънцето беше единствен фактор, оказващ влияние върху климата на Земята, тогава бихме се движили към застудяване. Но тези слънчеви колебания като че ли взаимно се компенсират – два-три десетилетия студ, два-три десетилетия топло. Докато антропогенното въздействие чрез засилване на парниковия ефект действа постоянно. Ако говорим за 21-ви век като цяло, тук се наблюдава безусловно затопляне, придружено от силно дебалансиране на климатичната система и увеличаване количеството опасни явления.

Какво се наблюдава днес? За първи път от 100 години замръзна Ниагарският водопад. В Тайланд температурата спадна до +3 градуса, каквото не е наблюдавано вече 30 години. В Якутия студовете са до -52: да, разбира се, това е регион на вечната замръзналост, но толкова продължителните студове са нещо прекалено. И въпреки че глобално заледеняване на планетата не се прогнозира от Института по география. все пак следва да се имат предвид и някои превантивни мерки срещу големите зимни температури, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Слънцето и глобалното затопляне