Ще торпилира ли Сенатът Женевското споразумение?

| от |

Конгресът на САЩ, който на 2 декември започва работа след непродължителна ваканция, заплашва да провали женевските договорености на „шесторката” международни посредници по Иран от 24 ноември. При това тези договорености са критикувани както от демократите, така и от републиканците. Сенатът дори заплашва до Нова година да приеме проектозакон за ожесточаване на „ядрените санкции” против Техеран, което фактически ще погребе женевските договорености.

us_senate_chamber

Новите санкции против Иран ще бъдат вредни и могат да окажат обратен на очакванията ефект, заяви официалният представител на Държавния департамент на САЩ Джен Псаки:

Причините за това са няколко. Едната от тях – такива санкции могат да причинят разцепление в редиците на „шесторката”. За страните-членки на групата „пет плюс един” (САЩ, Русия, Китай, Англия, Франция и Германия) може да се създаде впечатлението, че САЩ не са способни да изпълнят своята част от задълженията. Това ще накара иранците да заемат още по-твърда позиция.

Санкциите против Иран дадоха добри резултати, а сега ние самите неутрализираме този удар, заявил сенаторът Линдси Грем. Аргументацията на Грем, един от най-убедените противници на нормализирането на отношенията с Иран, това е квинтесенция на мненията на всички противници на закриването на „иранското досие”:

Тази междинна сделка по санкциите освобождава за Иран 7 млрд. долара кеш. Тя по никакъв начин не засяга програмата за обогатяване на уран. Преди десет години Иран имаше 200 центрофуги за обогатяване на уран, сега те са 18 хиляди. Някога направихме същото за Северна Корея. Те обещаха да не пускат в действие реактор, който беше почти създаден. Когато против Северна Корея отслабихме санкциите, корейците прибраха парите и не участваха в сделката. Същото ни безпокои и днес. Съществуващите в наличие центрофуги лесно ще дадат възможност на Иран да стане ядрена държава.

В сложнните отношения на Белия дом и конгреса, балансът на силите се колебае ту към едната, ту към другата страна. Към края на годината симпатиите на Америка съвсем не са на страната на законодателите. Действащият конгрес от 113 мандат го наричат „най-празния и най-безпомощния”. По данни на статистическите служби на конгреса, за една година депутатите приели едва 60 закона. Както се изрази вестник „Вашингтон пост”, до такова равнище на „законодателна импотенция” не е падал нито един конгрес за всичките следвоенни години.

Разбира се, популярността на Обама пада: средно тя се колебае на равнище 39-41 процента. Но в сравнение с рейтинга на конгреса, може да се каже, че 44-ият президент е огрян от лъчите на славата. В края на ноември социологическата служба „Гелъп” е фиксирала падане на доверието към конгреса до позорните 9 процента. В историята на САЩ не се е случвало подобно нещо.

В същото време, мнозинството американци, 44% по данни на последната анкета на агенция „Ройтерс” и социологическата служба Ipsos, подкрепят договореностите с Иран. Против са само 22%.

 
 
Коментарите са изключени за Ще торпилира ли Сенатът Женевското споразумение?