Ще разбере ли Дилма Русеф посланието от вота?

| от |

„Разбрах посланието“, беше заявил Фелипе Гонсалес през нощта на последната си изборна победа през 1993 г. Тогава испанските социалисти спечелиха вота с минимална разлика след кампания, центрирана върху различни случаи на корупция, като основният им аргумент беше страхът от връщането на десницата във властта. Партията обаче не можа да предотврати една негативна тенденция на спад на влиянието и след три години управление социалистите претърпяха провал в предсрочни избори.

Това се казва в коментар на испанския вестник „Ел Мундо“ за президентските избори в Бразилия. Нищожната преднина при победата на Дилма Русеф, напомня на споменатия случай с испанските социалисти. Лидерката на бразилската Партия на трудещите се обеща в неделя вечер да бъде „по-добра“ президентка в сравнение с първия си мандат след агресивната си предизборна кампания. Тя беше базирана на социалното и етническо разделение – бедни срещу богати, чернокожи срещу бели, крупни урбанистични центрове срещу селски райони, левица срещу десница – и на обвинения в корупция. Дилма спечели вота благодарение на харизмата на своя предшественик Луиш Инасио Лула да Силва само с мнозинство от три милиона гласа при общо 146 милиона бразилци с право на глас. Изборите показаха, че страната е разделена на две, но все пак от тях пролича здравината на демокрацията в Бразилия и макар че президентката трябва да направи сериозни усилия за помиряване на бразилците, безспорен факт е, че актуалната поляризация на обществото е много по-слаба в сравнение с други държави от района.

Още след протестите през 2013 г. лидерката на Партията на трудещите се обеща реформи, но ще й си наложи да се заеме с това още от първия ден на новия си мандат на 1 януари. Дейността й ще бъде на три фронта – вътрешна политика, външна политика и икономика. В политическата сфера тя трябва да извърши реформа, която да се радва на консенсус и за която се говори от 15 години. Става въпрос да намали числеността на паразитните партии в парламента с техните корупционни схеми и порочна политика. Във външнополитически аспект президентката трябва да дефинира ролята на Бразилия, да възстанови отношенията със САЩ след разкритията на Едуард Сноудън за подслушвания и страната да намери своето място в Латинска Америка между регионалната икономическа групировка Меркосур и бележещия възход Тихоокеански алианс. В това отношение ще й трябва повече прагматизъм, отколкото досегашните идеологически предразсъдъци. Още по-тежка ще е задачата на Дилма Русеф в икономиката. Бразилия изпадна в рецесия и предизвикателството е да се осигури растеж, без да се генерира инфлация, която в момента надхвърля официалната цел от 6%. Аналитиците подчертават, че за тази цел трябва да се ограничи ролята на държавата във всички сфери и по-конкретно съкращаване на бюрокрацията, на държавните разходи, реформа в трудовото законодателство, в пенсионната и финансовата система. Освен това трябва да се осигурят качествени публични услуги, да се извърши революционна промяна в образованието, както и да се привлекат чуждестранни инвестиции за изпълнение на проекти в инфраструктурите, които в момента са истинско бреме в развитието на страната. Всички тези необходими реформи бяха в сърцевината на масовите протести през 2013 г. Тогава Дилма Русеф каза, че е разбрала посланието, и обеща реформи, но вместо това електоратът видя как се изграждат прескъпи стадиони и пристанището в кубинския град Мариел, докато зърното гниеше в пристанището Сантуш. Електоратът даде втори шанс на Дилма Ще бъде ли тя в състояние да стане инициатор на промяна? „Дали сега е разбрала посланието? /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Ще разбере ли Дилма Русеф посланието от вота?