Русия и Китай във все по-топли отношения

| от |

Русия и Китай засилват още повече икономическите си взаимоотношения. По време на вчерашната среща на китйаския премиер Ли Къцян и руския му колега Дмитрий Медведев са подписани 38 икономически споразумения в на енергетиката, търговията и финансите.

Това е поредното доказателство, че Москва засилва влиянието си в Азия, на фона на влошените отношения с Европа.

В центъра на Москва се намира един малък Китай. Десетки години наред, чаен магазин основан от Сергей Васильевич Перлов в края на 19-ти век, зарежда стока от Далечния Изток. Днес жаждата на Русия за партньорство с Китай във всички сфери на икономиката не пресъхва.

Разбира се, руско-китайските връзки се разпростират много над споделената любов към ароматни чайове.

В действителност, търговията между двете държави от години стабилно бележи ръст. Влошените взаимоотношения със Запада и наложените санкции направиха връзките с Далечния Изток много по-важни за Русия.

Основен акцент в тях е газопровода „Силата на Сибир“ – един от най-големите инфраструктурни проекти в света.

С него енергоемката китайска индустрия ще захранва производството си, а общата стойност на сделката е 400 млрд. долара.

Дмитрий Медведев и Ли Къцян се договориха и за строителство на мрежа високотехнологични паркове. Москва и Пекин ще си сътрудничат и в сферата на глобалните навигационни системи и високоскоростния железопътен транспорт.

Това изпраща ясно послание на Запад от Москва. В един езиков център например, курсовете по китайски са по-посещавани от тези по английски. Причината – много хора гледат на Китай като алтернатива на Европа.

Дали това поражда опасения в бизнес средите на Стария континент? Ако съдим по дебатите за или против налагането на икономически санкции – определено да, тъй като се чуха не малко гласове против.

При подобни сблъсъци на гиганти, обикновено всички страни са губещи – въпросът е кой по-малко.

 
 
Коментарите са изключени за Русия и Китай във все по-топли отношения