Рияд воюва със свободата на словото в Туитър

| от |

Саудитските власти засилват действията си срещу дисидентите в интернет, съобщават от Хюман райтс уоч /ХРУ/и твърдят, че прокурорите и съдиите използват „неясен закон“, за да обвиняват гражданите за миролюбиви послания в Туитър и други социални медии, предаде телевизия „Ал Джазира“.

Базираната в Ню Йорк ХРУ призова днес правителството в Рияд да прекрати насилническите си действия и да се съобразява със задълженията си да спазва свободата на словото. Трима известни адвокати бяха осъдени миналия месец заради критика на министерство на правосъдието и ще лежат в затвора между 5 и 8 години. Полицията задържа и активист на движение за либерализиране на положението на жените заради позиции в Туитър, в които са критикувани религиозни служители и е настоявано на саудитските жени да бъде дадено право да управляват коли. „Тези преследвания само показват колко чувствителни са саудитските власти по отношение на възможността на обикновените граждани да изразяват в интернет свободно мнението си, оценявано от правителството като противоречиво или забранено“, казва Сара Леа Уитсън, директор на ХРУ за Близкия изток и Северна Африка.“Вместо да преследват техните мирни онлайн критици, по-добре ще бъде саудитските власти да проведат доста по-належащи реформи“. Според организацията Рияд използва неясните формулировки в приетия през 2007 г. закон против киберпрестъпността, за да обвинява и осъжда саудитски граждани. Според член 6 престъпление е „създаването на нещо, което нарушава обществения ред, религиозните ценности, обществения морал, свещеността на личния живот“. За прегрешения по тази буква на закона са предвидени присъди до 5 г. и глоба до 3 млн. саудитски реала /800 000 долара/.

Според съдебни документи, с които представители на ХРУ са се запознали, прокурорите са използвали като гръбнак на обвиненията си срещу тримата адвокати – Абдулрахман ал-Субаихи, Бандер ал-Ногаитан и Абдулрахман ал-Румаих – на изяви в Туитър, които според официалните лица са много критични към министерство на правосъдието. Адвокатите са обвинени и в „атака срещу шариатската правосъдна система и нейната независимост, и подкопаване на авторитета й чрез намеса в дисциплинарните производства на съдията Мохамед ал Абдулкарим“. Един от осъдените адвокати казва в Туитър: „Изявите на министерство на правосъдието са катастрофални, облечени в лъжи и медийни измами, безпрецедентни в историята на саудитски министерства“. Друг е написал:“…кралството живее в 2013 г., но юридически е в мрака на Средновековието като управление и действия“. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Рияд воюва със свободата на словото в Туитър