Премиерът и студентите

| от |

Отделни стаи за несемейните студенти и студентки, отделни лекции за жени и мъже: правителството на турския премиер Ердоган се меси все повече в живота на студентите. Който се противопоставя, ще си има работа с полицията, пише Дойче веле.

tur

„Партията на справедливостта и развитието и нейната полиция убиха Али“ – това е лозунгът, с който стотици истанбулски студенти напомнят за смъртта на своя колега Али Исмаил Корказ, пребит брутално от полицията по време на протестите в парка Гези. Студентите обаче са се събрали не само за да почетат паметта на Али. Те имат твърде много грижи и страхове.

„Партията на справедливостта и развитието (ПСР) провежда ужасна политика спрямо студентите. Записването в университета струва колкото една кола, стаята в общежитие излиза колкото цяло жилище. Като студенти ние не сме и здравно осигурени. Налага ни се да работим, за да можем да ходим от време на време на медицински прегледи. На ПРС обаче ѝ е все едно“, казва Кагла Урал, студентка в Истанбулския университет.

В академичната сфера правителството и партията на Ердоган налагат своя отпечатък съвсем не само във финансов план. „Ако кажа нещо срещу Ердоган или срещу ръководството на университета, веднага ще заведат дело срещу мен. Мога да бъда изхвърлена от учебното заведение. Някои студенти вече са изключени, само защото разлепяли плакати. Това било замърсяване на околната среда“, разказва Кагла.

„Напълно срещу духа на независимата наука“

Много от аудиториите и коридорите в турските университети са празни, тихи и мрачни. По всички входове бдят служители на частни фирми за сигурност. Говори се обаче, че скоро охраната ще бъде поета от полицията. Все повече и повече контрол от страна на държавата.

Това обаче далеч не е единствената идея на правителството, засягаща студентския живот. В момента в действие влизат три нови проекта на управляващите, които се натъкнаха на куп критики от страна на учащите, техните семейства и опозицията. Така например несемейните студенти и студентки няма да имат право да живеят в смесена стая в студентско общежитие. Предвижда се даже още по-мащабно разделение на половете – скоро съвместните лекции и упражнения може да отпаднат и вместо тях да се провеждат отделни лекции за жените и отделни за мъжете. Освен това правителството на Ердоган реши оттук нататък да опрощава взетите кредити за издръжка при обучението на студенти, които са сключили брак.

Професор Осман Четинкая от Истанбулския университет коментира това развитие така: „От едно ислямско движение през 2001 година се роди нашето правителство. Сега то реорганизира цялото общество. То иска да влияе на студентите и така да възпита свое собствено поколение. Това противоречи напълно на духа на независимия университет, на независимата наука.“

Проф. Четинкая преподава икономика. Той разказва, че новите колеги в университета биват приети на работа само ако възгледите им не са в противоречие с идеологията на управляващата партия. „Същото важи и за откриването на нови специалности“, допълва той и изтъква, че дори и новите учебници по атомна физика започвали с възхвала на Бога.

erdogan_5

Голямата опасност

„Естествено, че съм на страната на студентите. Това, което ни се случва на нас в Турция, прилича на инвазия. Тя идва стъпка по стъпка, но зад нея се крие много голяма опасност“, споделя Осман Четинкая.

Който реши да се противопостави, бързо усеща дългата ръка на правителството на Ердоган: полицията. „Тя оказва огромен натиск върху студентското движение“, казва Кагла Урал. Въпреки това Кагла отново е на улицата и участва активно в протестите. „След големите протести в парка Гези полицаите дойдоха през нощта в домовете ни, за да ни арестуват. За щастие въпросната нощ не бях вкъщи, а след това живях три месеца като бежанка в Истанбул. Те искаха да ни сплашат – но аз няма да им се дам. Убедена съм, че сме прави.“

 
 
Коментарите са изключени за Премиерът и студентите