Предизвикателствата пред Комисията „Юнкер“

| от |

Новата Европейска комисия, която встъпва в длъжност утре, има труден дневен ред – задействане на инвестиционен план за 300 милиарда евро, намаляване на напрежението с Русия, сключване на огромно търговско споразумение със САЩ и запазване на Великобритания в ЕС.

Работни места

Приоритет на Комисията, оглавявана от Жан-Клод Юнкер, е борбата с безработицата и съживяването на икономическия растеж на фона на страхове за икономиката на континента.

Юнкер заяви, че ще започне да работи незабавно за подготвянето на инвестиционен пакет за 300 милиарда евро, който да увеличи работните места и растежа до Коледа. Но засега не е ясно каква роля ще играят частният и държавният сектор в осъществяването на този план.

Планът беше обявен на фона на ожесточен дебат в ЕС между Германия и нейните съюзници, които искат още строги икономии за справяне с националните дефицити, и страни като Франция, които искат повече харчене за връщане към икономическото здраве.

Комисията залага на търговски споразумения, завършването на вътрешния пазар и развитието на дигиталната икономика за съживяване на растежа и създаването на работни места. Юнкер подкрепи въвеждането на минимална заплата в ЕС, традиционно искане на левицата, което германският канцлер Ангела Меркел възприе за коалиционното правителство между нейните консерватори и социалдемократите.

Външна политика

Комисията има един куп външнополитически проблеми в дневния си ред, включително кризата с Русия заради Украйна, джихадистката заплаха в Ирак и Сирия и безкрайния палестинско-израелски конфликт.

ЕС се стреми да намери подходящия тон към Москва чрез използването на строги икономически санкции, за да спре предполагаемата й намеса в Украйна, но без да скъсва отношенията. Тази седмица отиващият си председател на Комисията Жозе Мануел Барозу присъства тази седмица на подписването на споразумение за възобновяване на руските газови доставки за Украйна. Новата върховна представителка на ЕС по външната политика Федерика Могерини призова за твърдост и тактичност с Русия, подчертавайки, че макар Русия вече да не е партньор, тя остава стратегическа и съседна страна.

Юнкер каза, че ЕС няма да се разширява отвъд 28-те страни членки, които има в момента. Преговорите за приемане на нови членове ще продължат, но нито една нова страна няма да се присъедини към клуба, включително Сърбия и Черна гора.

Търговско споразумение със САЩ

Юнкер обеща да прегледа внимателно спорния, но централен елемент в предложеното гигантско споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ, което позволява на корпорации да съдят правителства.

Той имаше предвид клауза в Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ, по което в момента се водят преговори. То ще обедини двата най-големи пазара в света.

Т. нар. уреждане на спорове между инвеститор и държава позволява на фирми да съдят национални правителства, ако смятат, че местните закони, като здравни регулации или правила за безопасност, нарушават търговското споразумение и заплашват техните инвестиции. Юнкер заяви, че при никакви обстоятелства корпорациите няма да имат последна дума по спор, който може да възникне между компании и правителства.

Лондон и Брюксел

Лидерите на ЕС изпратиха послание, че искат Великобритания да остане в съюза. Подложен на интензивен натиск от евроскептиците, британският премиер Дейвид Камерън обеща, че ако бъде преизбран, ще проведе референдум през 2017 г. дали страната му да напусне ЕС. За да избегнат излизането на Великобритания, европейските институции изглеждат готови да намалят бюрокрацията и да позволят някои решение да бъдат вземани на национално ниво, където е възможно.

Като явна отстъпка пред Великобритания Юнкер назначи британеца Джонатан Хил за свой комисар по финансовите услуги, индустрия, в която Лондон има световна репутация. Но Юнкер категорично отказа да преговаря по въпроса за свободното движение. Това беше удар за обещанието на Камерън да настоява за нови ограничения на имиграцията. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Предизвикателствата пред Комисията „Юнкер“