Подводни хвръчила биха могли да произвеждат енергия за 10 ядрени централи

| от |

Изследователска програма, базирана в американския щат Масачузетс е получила финансиране от Националната фондация за наука на САЩ за да разработването на подводни хвърчила, които улавят океанските течения и силата на приливите, съобщава Live Science.

Потенциалът на проекта е равен на добиването на енергията, която произвеждат десет ядрени централи. Разработката се ръководи от Дейвид Олингър, професор по механика в Политехническия институт на Уорчестър, специалист по турбини, които използват вятър и морски вълни. Преди време заедно със студентите си той е разработил захранвана от хвърчила евтина водна помпа.

Сега ученият възнамерява да създаде малки вързани под водата хвърчила, които могат да „летят” бързо по теченията. Националната фондация за наука го е наградила за проекта му с 300 000 долара.
Олингер посочва, че силата на подводния поток, който тече от Мексиканския залив към Атлантическия океан има потенциал от 20 гигавата или приблизително 10 ядрени електроцентрали.

От януари следващата година ученият и екипът му ще започнат да разработват компютърни модели, за да разберат как трябва да бъдат завързани хвърчилата, къде да се инсталират турбините-генератори, какво ще бъде въздействието върху околната среда и как да увеличат до максимум генерираната енергия. Накрая те ще изградят модели в реален размер, за да направят тестове в огромни резервоари с вода.

Системата има сходства с подводните хвърчила, проектирани от шведската компания Minesto, казва Олингер. Но докато Minesto планира да върже хвърчилата за океанското дъно, екипът на Олингер ще ги прикачи към плаваща система. Всяко хвърчило на Minesto има прикачена вятърна турбина, а Олингер възнамерява да монтира турбините и генератора на плаващата платформа.

 
 
Коментарите са изключени за Подводни хвръчила биха могли да произвеждат енергия за 10 ядрени централи