Пагубна вода: реки и езера, носещи смърт

| от |

9unnamed2

Ние сме свикнали да мислим, че водата е източник на живота. Но тава не винаги е така. И на Земята има много потвърждения на това.

Например, четирите най-смъртоносни водохранилища, в които хората не трябва да се къпят през това лято.

В Испания, високо в андалузките планини Сиера-Монтана протича червената река Рио-Тинто, наречена от местното население „мъртва”. Работата е в това, че в тези места по-рано добивали ценни метали. Древните иберийци още в третото хилядолетие преди нашата ера започнали тук разработване на находища със злато, сребро, мед и желязо. В резултат от кристално-прозрачна планинска река Рио-Тинто се превърнала в червен поток, чиито води по киселинност напомнят нещо средно между гроздов оцет и лимонен сок. Като място за риболов Рио-Тинто въобще не става, както и Езерото на смъртта в Сицилия.

Сицилианското Езеро на смъртта се смята за едно от най-отровните и опасни водохранилища на Земята. Неговият химически състав включва рекордно количество сярна киселина, която постоянно се влива в него от два подземни източника, разположени на дъното. Езерото е местна забележителност. С особена популярност сред туристите се ползва историята за сицилианската мафия, която използвала езерото за своите престъпни цели. Дали това е така, или не, е трудно да се каже. При всички случаи мощната киселина на езерото разяжда всичко, което попада в него. Затова в тези места няма нито животни, нито птици, и разбира се, риби.

Както ги няма и в района на Мастиленото езеро, което се намира недалеч от градчета Сиди-бел-Абес в Алжир. Това е едно от най-удивителните водохранилища в света, тъй като се състои от истински мастила, които, между другото, с успех се продават както в Близкия изток, така и в Европа. В течение на много векове за езерото се говорели различни легенди. Учените дълго време не можели да разберат причината за образуването на мастила. Както неотдавна било изяснено, всичко е в химическия състав на реките, които се вливат в езерото. Едната съдържа огромно количество желязо, а втората – органични съединения, в резултат от която комбинация се получава първокласна течност за писане.

Разположеното на границата между Кения и Танзания езеро Натрон е едно от най-удивителните водохранилища на Земята, известно още като „каменното езеро”. Работата е в това, че благодарение на много високата алкаличност на водата (9,5 – 11 рН), средна температура от 60 градуса и относителните плитки места (най-дълбокото от които е около 3 метра), се създават уникални условия за да превърне всичко, което попада в него, в камък. И затова животните се опитват да заобикалят това място, в противен случай в кърваво-червените води на Натрон ги очаква сигурна смърт. Но не за всички червеното алкално езеро носи сигурна смърт. В продължение на хилядолетия в езерото Натрон успешно живеят и се размножават рибки под наименованието „алкална телапия”, за която не страшно критичното равнище на алкалност, което се наблюдава във водохранилището.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Пагубна вода: реки и езера, носещи смърт