Онази Европа, която бежанците заобикалят

| от chronicle.bg, по Reuters |

Девет месеца, след като пристига в Кипър, Фади, бежанец от Сирия, все още не е поискал убежище. Той е сред 340-та бежанци, пристигнали с лодка през канал за нелегални имигранти, пише в своя статия в Reuters Таня Карас.

Вместо да се установи в Кипър, Фади предпочита да намери начин да стигне до континентална Европа. Причината е кипърското законодателство, което не позволява семействата на бежанците автоматично да получат убежище. През 2014 година Кипър промени законодателството си така, че онези, които получат субсидирана закрила (тя предлага по-малко права от тези, които получават бежанците), да не могат да доведат и семействата си или да напускат страната.

От общо 487 000 бежанци и мигранти, достигнали Европа по вода от началното на годината, над половината са сирийци. По-малко от 3 000 са стигнали до Кипър – остров с население около 1 милион души, който се намира на едва 100 километра от Сирия.

За разлика от Малта, например, островът е далеч от останалата част на Европа, затова трудно може да се използва за транзитна държава.

За последната година само 3 процента от търсещите убежище са получили статус на бежанци, който им позволява да живеят и работят законно в Кипър. Субсидирана закрила са получили 56% от търсещите убежище в страната. Останалите молби са отхвърлени, но почти никоя от тях не е подадена от сириец.

Субсидираната закрила предлага и твърде малко възможности за работа – това означава, че онези, които я получават, не могат да се издържат сами, нито са защитени от експулсиране.

Местни правозащитници обвиняват кипърското правителство, че е променило законодателството, за да прати на бежанците посланието да не идват в Кипър, защото няма да получат статус.

Мигрантите заобикалят Кипър и по друга причина – страната не е част от Шенген, а посетителите трябва да получат виза, за да пътуват в останалата част от Европа. Повечето от бежанците обаче дори нямат валиден паспорт, затова няма как да се сдобият и с виза.

Мнозина от тях дори не се регистрират пред властите, за да могат по-лесно да потърсят дом другаде в Европа. Така те нямат право да живеят в бежански лагери – вместо това, те живеят по улиците или в нерегламентирани, временни места за подслон.

На 22 септември Кипър гласува в подкрепа на европейския план за разпределяне на 120 000 бежанци в Европа. При едно условие – страната е готова да приеме до 300 души, но само ако са православни християни.

Междувременно желанието на бежанците да напуснат Кипър и изборът им да заобикалят официалната власт, води до гнева на кипърското правителство. Въпросът, който кипърските политици задават, е: трябва ли да имаш право да избор къде да избягаш, когато бягаш от преследване и смърт?

Снимка: Getty Images

 
 
Коментарите са изключени за Онази Европа, която бежанците заобикалят