Обзор на уикенда в Англия

Челси се откъснаха на върха в класирането, шок за Купата на страната

620-che-tot-1314-hazard-sandro

Този уикенд ни предложи доста емоции и причината бе, че имаше пет двубоя от първенството, както и че се изиграха 1/4 финалите за най-стария футболен турнир на света.

УБА – Манчестър Ю 0:3

RVP-vs.-West-Brom-630x350

Този път Дейвид Мойс можеше да бъде напълно доволен от своите футболисти при убедителната победа като гост над застрашения от изпадане отбор на Уест Бромич. Фил Джоунс откри резултата с глава след центриране от фаул през първата част, а Рууни и Уелбек направиха след почивката трите точки да отпътуват към Олд Трафорд. По този начин домакините затънаха още повече и са само на косъм от опасната зона, докато червените дяволи изместиха Евертън от шестото място, което е последното за участие в Европа следващия сезон.

Кардиф Сити – Фулъм 3:1

Драконите на Оле Гунар постигнаха изключително важна победа над пряк съперник в дербито на дънните риби. Уелсците победиха котиджърс у дома след добра игра и въпреки че все още са под чертата загатнаха, че няма да се предадат и ще се борят до края със зъби и нокти. Облаците над Феликс Магат са доста повече, защото просто не се вижда как белите ще се измъкнат от последното място, камо ли да се спасят. Остават все по-малко мачове, а играта на столичани не се подобрява с нужния темп.

Крисъл Палас – Саутехемптън 0:1

Орлите допуснаха неприятна загуба на своя Селхърст Парк и проблемът при отбелязване на голове се видя, че не е преодолян. Джей Родригес наказа домакините в 37-та минута и подпечата трите точки за светците, които продължават да се издигат в горната част на класирането.

Норич Сити – Стоук Сити 1:1

Канарчетата пропуснаха златна възможност да спечелят жизненоважни три точки, след като не успяха да задържат крехката си преднина от първото полувреме и позволоха на гостите да измъкнат едната точка. Уолтърс вкара от дузпа към края на мача, но само пет минути след това бе изгонен. Домакините обаче не можаха да се възползват от преимуществото си и се задоволиха с равенството.

Челси – Тотнъм 4:0

Chelsea – Tottenham 4 -0 All Goals Premier… by elencrist02

Резултатът на почивката съвсем не предвещаваше такъв развой на мача след нея. Фрапантна грешка на отбраната на шпорите позволи на Ето’о да открие за сините, като малко след това спечелиха дузпа, но Кабул бе несправедливо изгонен. След 2-0 о човек по-малко гостите свалиха гарда и до края на двубоя не можаха да направят почти нищо. Влезлият като резерва Демба Ба довърши надеждите на Тим Шерууд за топ 4 с два късни гола и така Челси се откъснаха на седем точки пред Арсенал и Ливърпул и на девет от Ман Сити, които имат три мача по-малко.

В мачовете за ФА Къп предстояха няколко интересни двубоя.

Арсенал – Евертън 4:1

Хората на Венгер започнаха ударно срещата и още в седмата минута Йозил откри резултата след добра атака на домакините. Топчиите продължиха да играят добре, но до сериозни положения не се стигаше, когато Евертън ги хванаха на една контраатака, която завърши по блестящ начин. Младата надежда на английския футбол Рос Баркли надбяга всички по десния фланг и след страхотно подаване Лукаку се озова на празна врата, което не беше трудно да изравни.

След почивката червенобелите натиснаха отново карамелите и след една грешка в отбраната им се стигна до дузпа, която бившия капитан на гостите Артета реализира за 2-1. Резервата Жиру в края на мача вкара два бързи гола и така подпечата визите на Арсенал за Уембли на полуфиналната фаза.

Шефилд Ю – Чарлтън 2:0

Това бяха два отбора, които се борят за своето спасение, само че в различни нива. Домакините бяха в добра серия и се откъснаха от опасната зона на Лига 1, което е третото ниво на английския футбол, докато гостите се борят да оцелеят в горното ниво. И все пак лондончани се считаха за по-класния тим, но не така мислеха домакините, които с два бързи гола след почивката хвърлиха в делириум феновете на Брамал Лейн, защото това означаваше, че техните любимци са на полуфинал на Уембли и определено остриетата го заслужават, защото досега в надпреварата бяха победили елитните Фулъм и Астън Вила.

Хъл Сити – Съндърланд 3:0

Това беше вторият сблъсък на отбори от елита, само че те влязоха в мача с различно самочувствие. Домакините са в средата на таблицата, докато гостите са в зоната на изпадащите и имаха три поредни загуби, включително миналата неделя на Уембли, когато загубиха Купата на Лигата срещу Ман Сити.

Срещата беше завързана до средата на втората част, когато само за десет минути тигрите буквално разкъсаха черните котки и ги сдъвкаха с три попадения. Така мечтата на гостите за повторна поява на Уембли угасна, докато Стив Брус вече мечтае за място в Европа, ако не друго, тъй като след мача стана ясно, че жребият им е отредил нискоразредните Шефилд Юн и при победа 100% Хъл ще играят за Лига Европа догодина.

Манчестър Сити – Уигън 1:2

manchester-city-v-wigan-athletic-premier-league-predictions-660x330

Това бе последният мач от програмата и определено стана най-интересния. Тези два отбора се срещнаха няколко пъти за последната година, като Латикс откраднаха купата на Сити под носа им в последната секунда на финала миналия сезон, но за сметка на това изпаднаха. През настоящата кампания Сити прегазиха Уигън с 5-0 по пътя за спечелването си на Купата на Лигата, но ето ги отново на 1/4 финал за ФА Къп.

Всички очакваха, че домакините ще искат да си отмъстят за миналогодишното унижение, но не така мислеха гостите начело с новия си мениджър – Уве Рьозлер, една легенда на Сити от 90-те, когато немецът игра 4 години и се превърна в истински любимец на местните фенове. И те го показаха с топлото си посрещане, защото никога не биха могли да го забравят.

Само че той им се отплати като изхвърли любимия си отбор и Уигън продължават да пишата история и магията на ФА Къп просто е с тях. Домакините започнаха доста лениво мача, за сметка на това Латикс подходиха много навито и тактиката на Уве Рьозлер даде резултат. Безумието и безспорната издънка на сезона Демичелис направи безумна дузпа, която позволи на гостите да открият резултата, без да са направили кой знае какво. До почивката Сити не успяха да излязат от летаргията, която ги бе обзела.

Точно след подновяването на играта обаче гостите нанесоха втория си удар. Поредна грешка в отбраната, този път Клиши остава десния бек на Пърч необезпокояван да удвои резултата за ужас на повечето фенове по трибуните. Пелегрини от своя страна реагира светкавично като направи тройна смяна и пусна в игра Силва, Джеко и Милнър.

Промянта в играта се усети незабавно и Сити просто натикаха Уигън в своята половина. До гол обаче не се стигаше, дори гредата помогна. Все пак логичното се случи, въпреки че при гола на Насри определено можеше да се вдигне засада на Лескот, който попречи на вратаря да се намеси по-добре.

До края на мача гостите пропуснаха една две възможности да убият интригата, но в същото време небесносините нямаха шанс като Джеко бе най-близо да изравни. Геройската намеса на капитана Бойс предотврати втори гол, а след това Латикс удържаха натиска и така за втора поредна година Сити бе спрян от Уигън, които трябва да призная заслужиха победата.

Невероятно е обаче защо гражданите трябваше да чакат близо час, за да се събудят от съня, в който бяха изпаднали и с такава нагласа не ги очаква нищо добро до края на кампанията. Все пак, от Сити всичко може да се очаква, а през седмицата самата Барселона ги приема в мач реванш от 1/8 финалите за ШЛ.