Обида ли е „мангал“ спорят един час в НС

| от |

Грозен скандал се разрази в Народното събрание по време на дебатите по приемането на нов правилник за работа на депутатите, предаде репортер на БГНЕС.

След 15-ия час на обсъждане на текстовете в продължение на два дни депутатите стигнаха до наказанието „забележка“, което да се налага от председателя на НС към народни представители, които са се обърнали към колеги с оскърбителни думи или заплахи.

Новият правилник предвижда председателят на парламента да може да отстрани за повече от едно заседание, но не повече от три, депутат, който оскърбява колеги или членовете на Министерски съвет, президента или вицепрезидента на републиката или други органи на държавна власт; призовава към или упражнява насилие в залата или в сградата на Народното събрание; повторно е гласувал с чужда карта. Наказанията, които могат да получат депутатите са напомняне, забележка, порицание, отнемане на думата, отстраняване от заседание и отстраняване до три заседания.

Основните критики на опозицията, най-вече в лицето на БСП и „Атака“ бяха свързани с включването в текста на „членовете на Министерски съвет“ и обективността на преценка на председателя за това какво е обида. До този момент в правилника бяха включени единствено президента и Народното събрание, докато сега се добавят „други органи на държавната власт“ и членовете на МС

„Депутат рискува да бъде изгонен за три поредни заседания и да бъде санкциониран с няколкостотин лева, защото не е бил достатъчно уважителен по отношение на даден министър“, предупреди Мая Манолова. Според нея още невлязъл Бойко Борисов в парламента и вече неговите депутати услужливо му опъват чадър като го предпазват от остри и неудобни въпроси.

Илиан Тодоров от „Атака“ поиска този текст да отпадне, защото няма как председателят да знае всички 24 хиляди обиди в българския език, нито значенията на всички думи, които се считат за обидни, но на практика не са. „Знаете ли какво е на родопски диалект харле? Не, нали? Това е сопол и е обидно, но вие“, влезе в детайли Тодоров, след което продължи с цветущите примери: „Ако нарека Валери Симеонов циганин, най-вероятно ще ме накажете, защото госпожа Цачева ще си помисли, че съм го нарекъл така заради цвета на кожата му или заради поведението му. Това са елементарни примери, така че вие няма как да прецените кое е обида и кое не е“, продължи той, което принуди Цачева да му направи забележка и по сега действащия правилник. „Ако случайно нарека министъра на транспорта Ивайло Московски и му кажа, че ми прилича на мангал“, попита Тодоров, а Цачева му изключи микрофона, но минути по-късно той все пак намери възможност да обясни, че „мангал“ всъщност е метален или керамичен съд и няма нищо обидно в тази дума.

Според Михаил Миков този текст връща НС във времето на Стамболийски и Фердинанд и показва абсолютно неразбиране на Конституцията, която е предвидила наказателна неотговорност за народния представител, за да гарантира свободата на неговите изказвания. „Тук се въвежда дисциплинарна отговорност. Значи народният представител не носи наказателна отговорност за обида и клевета, а ще носи дисциплинарна отговорност за това, че нарича един министър престъпник, ако той наистина е престъпник. Това показва крайния болшевишки манталитет, който се налага в 43 НС“, обяви Миков.

В крайна сметка по искане на Цвета Караянчева от ГЕРБ дебатите по този текст бяха прекратени предсрочно, но веднага след това Михаил Миков поиска поименна проверка на кворума преди гласуването на текста. Такава бе осъществена, но след нейното приключване Цецка Цачева обяви, че е допуснала грешка и цитира сега действащия правилник, според който в рамките на едно заседание само веднъж може да се иска поименна проверка, а такава бе осъществена по-рано днес по искане на „Атака“. Така заседанието продължи, но по искане на Михаил Миков бе дадена 15-минутна почивка, за да може управляващото мнозинство да събере кворум. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Обида ли е „мангал“ спорят един час в НС