Обединеното кралство вече няма да е същото

| от |

Повечето от живеещите в Шотландия британски граждани над 16 години казаха „не“ на независимостта по време на историческия референдум.

Това накара в петък премиер- министърът на Шотландия Алекс Салмънд да подаде оставка, въпреки обещанията на главата на правителството в Лондон Дейвид Камерън да предостави увеличени правомощия на четирите съставни народа на Обединеното кралство.

След седмици на интензивно напрежение и понякога ожесточени дебати, лагерът на „не“ спечели като успя да запише 55,3%, докато пълното откъсване на Шотландия получи 44,7% подкрепа. Разликата е сравнително голяма, а участието от 84,6% подсилва „присъдата“, пише АФП.

Този резултат е горчиво разочарование за Алекс Салмънд, който два часа след обявяването на резултата, предизвика изненада сред приятели и политически противници, като обяви предстоящата си оставка през ноември от поста, който заема от 2007 г. насам.

Хвърлянето на кърпата от Салмънд бе посрещнато с учудване в Шотландия, където той успя да вдигне процента на привържениците на независимостта до невъобразими висоти, и в същото време да изтръгне от Уестминстър с прекрасен тактически ход, по-голяма автономия.

Разочарованието му контрастираше с огромното облекчение на британския премиер Дейвид Камерън, поставен в голямо затруднение през тази кампания, и който заложи политическото си бъдеще на раздаване на картите в партия референдумен покер.

Въздишката на облекчение бе чута и от много европейски лидери, които се тревожат за националистическата „зараза“: Брюксел, Париж, Мадрид и извън Европа – във Вашингтон и Пекин. Това стана ясно и от резултатите на Лондонската фондова борса, която приключи сесията с покачване 0,27%, и с лира стерлинг на най-високото ниво спрямо еврото от две години насам. Тя бе чута ясно и от лондонското Сити, докато скоч уиски асоциацията (Scotch Whisky Association SWA) вдигаше чаши за здравето на „стабилността“.

След „не“-то – къде са обещаните подаръци

Магнитудът на политическия земетръс, който разтърси „истеблишмънта на Уестминстър“ и потока на обещания за оставането, предвещава множество афтършокове през следващите месеци.

Дейвид Камерън се появи още в 7 часа сутринта след референдума пред камерите на телевизиите и продължи непрекъснато да изпраща три послания: крайният резултат урежда въпроса за независимостта „за едно поколение напред“; време е за обединение, „за да вървим напред“; обещанията за допълнителни правомощия на шотландците ще бъдат спазени и дори ще се разпрострат върху англичани, уелсци и северноирландци.

Британската преса също изпусна въздишката на облекчението, но се запази от триумфалния тон заради бъдещите конституционни битки.

„Сега не е моментът да триумфираме. Отхвърлянето на отцепването от Шотландия не слага край на британския конституционен дебат. Иска се нова рамка“, пише „Файненшъл таймс“ (Financial Times).

„Сега битката се пренася в Англия“, пише в заглавие „Гардиън“ (Guardian). Според лявоцентристкия ежедневник британската политическа система трябва да бъде променена, за да отчете 45-те процента от шотландските избиратели, които искат независимост.

„Обединението е спасено, но отслабено малко“, констатира „Дейли телеграф“ (Daily Telegraph). „Засега ние трябва да празнуваме резултата от референдума и да се надяваме, че разделенията, родени в кампанията, може да се разтопят бързо, въпреки че може би ще бъде трудно“.

Засега Дейвид Камерън избягна кошмара на разпадането на Обединеното кралство, който го измъчваше. Но в редиците на консерваторите – неговите съпартийци депутати – го обвиниха в лошо регулиране на шотландския референдум, както и за размаха на обещаните следизборни екстри.

Те ще бъдат уточнени в работен доклад към ноември, за да бъдат внесени в парламента през януари, в най-добрия случай.

Разочарованието на „да“

Прескачането на препятствия се усложнява и от политическия календар. Трите традиционни британски партии – консерваторите, либералните демократи и опозиционните лейбъристи, се обединиха в свещен съюз срещу шотландската независимост, но тяхната солидарност може да се изпари с наближаването на парламентарните избори през май следващата година.

На хиляди километри от политическите комбинации, поддръжници на „да“се бяха сринали емоционално в петък, понякога облени в сълзи.

Всъщност едва 4,2 милиона избиратели, живеещи в Шотландия, имаха право да отидат до урните. В останалата част от Обединеното кралство, предимно юнионистка, с очарование и безпокойство следяха спора за бъдещето на този регион, който променя статута си десетина пъти за 1400-годишната си бурна история.

Интересът към референдума бе голям по света. Президентът Барак Обама приветства победата на „не“-отделянето .

В Брюксел лидерите на ЕС не крият безпокойството си от перспективата на „националистическата зараза“, особено за Каталуния и Страната на баските в Испания и затова испанският премиер Мариано Рахой призна, че е „много щастлив“.

„Признавам: резултатът ме облекчава“, каза и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.

Компанията „Мудис“, която дава експертното си мнение за икономиките, междувременно потвърди в петък кредитния рейтинг на Великобритания („Aa1“), вярвайки, че победата на „не“ на шотландския референдум позволява да се „запази сегашната институционална и бюджетна рамка“ на страната, пише АФП.

А в Глазгоу, където победиха привържениците на независима Шотландия, полицията трябваше да охлажда през нощта срещу събота страстите. Бурните привърженици на победилия флаг и разочарованите си тръгнаха разделени от силите на реда. А кралицата призова към обединение. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Обединеното кралство вече няма да е същото