Ноле триумфира в Ню Йорк с десета титла от Шлема

| от chronicle.bg |

Новак Джокович показа характер като за цяла армия и изпълния мисията, за която пристигна в Ню Йорк – втора титла от US Open и общо десета от Големия шлем. Световният №1 не игра най-качествения си тенис, но спечели почти всяка една психологически битка срещу гения на Роджър Федерер и огромната част от феновете по трибуните на Arthur Ashe Stadium, които деряха гърла за швейцареца, и извървя пътя до крайното 6-4 5-7 6-4 6-4.

Тричасовото закъснение заради дъжд просто нямаше как да не се отрази в по-голяма степен на един от двамата финалисти и началните минути бързо ни подсказаха името на жертвата. Роджър Федерер откри двубоя с ас, но не можеше да намери първия си сервис и трябваше да спасява три брейкпойнта още в откриващото си подаване. Маестрото моментално активира плана за спешни ситуации с кик сервис на бекхенда на Джокович, след който беше спечелил 73% от точките в последните три мача между двамата. Сърбинът изглеждаше подготвен за този ход и въпреки това се провали при двата си сблъсъка с него, а Роджър удържа 7-минутно подаване.

Световният №1 обаче спечели сервиса си с гръмотевична скорост и продължаваше да намира впечатляваща дължина на ударите си в геймовете на швейцареца. Безмилостен уинър за 0-30 предизвика Федерер отново да прибегне към кик сервис, само че този път Ноле не сбърка и резултатът стана 0-40. Роджър набързо намали до 30-40, след което дойде време за зрелищна размяна от 25 удара, която подпечата пробива за сърбина. Това беше едва третият случай, в който Федерер губеше подаването си в целия турнир и той се нахвърли на съперника след паузата в търсене на равенството.

При 0-15 Джокович тръгна рязко към едно прекрасно воле на съперника и се подхлъзна неприятно, падайки върху лакътя си. За щастие, не последва тежка контузия, но точката беше загубена, а Маестрото продължи да натиска и след рикошет от мрежата веднага върна баланса в геймовете при 2-2. И ако дъждът, който близо три часа се лееше над Arthur Ashe Stadium, беше измил хубаво линиите на корта, то Федерер и Джокович направо ги полираха с повечето от ударите си. При 3-3 сърбинът отново стигна до брейкпойнт и размина съперника с брилянтна топка по правата, която кацна в ъгъла на полето.

Роджър имаше възможност за нов рибрейк, само че световният №1 взе няколко прекрасни тактически решения за сервиса си и удържа за 5-3. Швейцарецът прати в историята пореден брейкбол, за да намали на 4-5, но не взе нито точка в подаването на Ноле и предаде сета с 4-6. Петкратният шампион в Ню Йорк опита да започне по-търпеливо втория сет и стигна до цели 5 брейкбола в откриващото подаване на Джокович, който обаче беше непробиваема крепост в тези минути.

В следващия си гейм, световният №1 пласира още един пасинг шот в ъгъла на корта, последван от два брутални лоба, които Федерер безпомощно се опита да догони. Швейцарецът печелеше лесно собствените си подавания, но видимо започваше да се чуди, има ли начин да разруши баланса в сервиса на Новак. Роджър наниза 14 поредни точки на свой начален удар до 4-4, когато напрежението отново смълча трибуните, защото резултатът достигна 30-30. Федерер беше спечелил 28 поредни сета преди да загуби първия в днешния финал и прекрасно разбираше, че не може да си позволи провал и във втория, ако искаше да остане в битката.

Но Роджър има във витрината си 17 титли от Големия шлем именно, защото в такива моменти не се огъва и този път също удържа на напрежението, принуждавайки Джокович да сервира за оцеляване при 4-5. Последва жесток удар по самочувствието на швейцареца, защото Ноле оцеля в 14-минутен гейм след два сетпойнта. При единия от тях Федерер трябваше просто да дръпне спусъка от форхенд, а съперникът му дори се беше подготвил да се насочи към стола за почивка, но ударът на Маестрото излетя в аут.

При 6-5 швейцарецът си заработи нечуван лукс с два поредни сетпойнта и при втория взриви трибуните с бекхенд по късия диагонал, който проби дори най-коравата защита в мъжкия тенис, за да рестартира дуела след час и 43 минути.

Маестрото най-после вкара революционния си ретур в действие в третия сет и Джокович сбърка елементарен минаващ удар за 15-30. Швейцарецът шокиращо избра същата тактика и в следващата точка и беше невероятно близо до нови два брейкпойнта, но заби волето си в мрежата и нататък Джокович удържа за 1-1 гейма. Нататък Роджър преживя срив в концентрацията и макар да водеше с 40-15 подари шанс за пробив на Новак, а после сам го материализира с лека грешка от форхенд за 1-2.

В този момент Федерер изглеждаше като човек, който има нужда да види искрица надежда и тя проблесна след серия пропуски от ракетата на световния №1 и моментален рибрейк. Защитната обвивка на Джокович започна да се пропуква и при 3-4 той показа на Роджър пътя към брейкпойнт, въпреки че водеше с 40-0 на свой сервис. Атмосферата на Централния корт напомняше мач на Швейцария за купа „Дейвис“, но пък Федерер даде първи признаци на умора и сърбинът прати още един шанс за пробив в историята, за да направи 4-4. А Маестрото доста отдавна не беше атакувал мрежата…

В почти огледален гейм, петкатният шампион в Ню Йорк водеше с 40-15, само че предаде подаването си. Именно онзи бекхенд по късия диагонал, който му спечели втория сет, сега на практика прати третия на сметката на Джокович. Маестрото танцуваше по линиите в следващите мигове и си заслужи два шанса за изравняване, но световният №1 отново триумфира в битката на характери и затвори сета с ново 6-4. Федерер беше реализирал едва 3 от общо 17 възможности за пробив и изглеждаше, че ако Ноле подобри съвсем малко процентите си на сервис, швейцарецът ще е напълно безсилен да го спре.

Сърбинът изнесе поредния безмилостен рецитал от ретур в началото на четвъртия сет и проби веднага. Федерер получи неочакван шанс при 2-3, но съвсем очаквано на фона на последните 3 часа от двубоя, не намери начин да пробие защитата на Джокович. Ноле нанесе на пръв поглед решителен удар с още един пробив за 5-2 и след четири загубени финала от общо пет игра в Ню Йорк, сега се намираше на крачка от втори трофей.

Федерер обаче все още стъпваше като голям шампион по корта и съживи двубоя с два поредни гейма до 4-5. А световният №1 беше принуден отново да сервира за титлата и поредно изравнянаве на победите в директните мачове с швейцареца, който водеше с 21-20. Роджър хвърли всичко, на което е способен в следващия гейм и имаше нови три брейкпойнта, но за пореден път Ноле имаше отговор за всичко и съвсем заслужено вдигна победоносно ръце в края на този епичен финал.