Неудържимата Уилямс отново триумфира на Уимбълдън

| от chronicle.bg |

Серина Уилямс – Гарбине Мугуруса 6-4 6-4

Серина Уилямс за пореден път пренаписа историята на съвременния тенис, като триумфира за шести път на Уимбълдън на 33 години и 288 дни, с което се превърна в най-възрастната шампионка от Големия шлем (досегашният рекорд беше на Мартина Навратилова – 33 г. и 263 дни). Световната №1 се справи с 6-4 6-4 с Гарбине Мугуруса, която пък дебютира на финал на турнир от славното каре.

Уилямс за втори път в бляскавата си кариера затвори т.нар. „Серина шлем“, а именно да триумфира последователно в четирите турнира от Големия шлем, но не в рамките на една календарна година. Второто също може да се случи и дори изглежда доста вероятно. А в момента Серина има 21 трофея от Шлема и се намира само на един от невероятните 22 титли на Щефи Граф…

Факт е, че Мугуруса вече имаше победа над Уилямс в мач от Големия шлем, но едва ли някой е очаквал 21-годишната дебютантка на финал от славното каре, да потегли в двубоя с пробив. Само че Гарбине се хвърли в неспирни атаки и след цели осем минути и три пропиляни брейкпойнта, тя материализира четвъртия.

Мугуруса мина през тежко изпитание още в следващото си подаване, когато при 40-30 трябваше да изпълнява втори сервис, но форхендът на Серина излетя в аут и фиксира резултат от 2-0 на таблото. Нататък световната №1 започна да сервира все по-стабилно и увеличаваше напрежението върху далеч по-неопитната си съперничка. При 2-3 Уилямс изигра няколко точки със зверска сила и стигна до 15-40, само че испанката отговори по същия начин и проби прекрасната защита на американката, за да запаси аванса си.

Гарбине отново трябваше да прави обрат от 15-40 в следващото си подаване и този път изкара форхенд в аут при втория брейкпойнт. Нататък Серина бързо изравни и затвори сета с нов неспасяем форхенд за пробив за 6-4, който маркира серия от 4 поредни гейма за американката.

В началото втория сет Серина беше абсолютно безпощадна и с два пробива, съответно на 15 и на нула, поведе с 5-1 гейма само за 19 минути. В този момент световната №1 се отпусна и с ужасяващо за стандартите ѝ подаване допусна рибрейк за 2-5. Това вля доза увереност на Мугуруса и испанката не само, че намали до 3-5, но и се добра до ново 0-40. Сервисът измъкна Уилямс в този момент и тя дори имаше мачпойнт, който Гарбине прати в историята с безкрайно смел форхенд по диагонала.

След 14 удара с максимална мощ, бляскавата защита на испанката надделя и тя стигна до нов брейкпойнт, който шокиращо реализира с пореден форхенд уинър за 4-5. Мугуруса обаче изхаби твърде много психологически запас в тази битка и с рибрейк на нула в следващия гейм, Серина вдигна шестия си трофей от Уимбълдън.