Най-доброто място за хващане на тен е… Арктика

| от |

Къде е най-добре да получим тен през лятото? Специалисти твърдят: най-бързо да се получи красив тен може в…Арктика!

Там въздухът е кристално чист и на ултравиолетовите лъчи нищо не пречи. Вечната замръзналост се покрива със зелена трева, цъфтят необикновени ярки макове и лютичета.

20RIAN_01439607

Полярното лято-2014 година обещава да бъде рекордно по броя на туристите в националния парк „Руска Арктика“, предава радио Гласът на Русия. От юни до септември тук ще бъдат извършени 5 рейса на атомния ледоразбивач „50 години от победата“ – параход за пътувания, който ще премине по Северния морски път с престой на територията на архипелазите Нова Земя и Земята на Франц-Иосиф. Очакват се 800 гости от всички краища на планетата, което ще стане своеобразен рекорд. Туристите ще видят Оранските острови с птичите базари и леговища на моржове, заливът на Иностранцев на Нова Земя с величествения ледопад, ще посетят загадъчния остров Чампа с неговите идеално кръгли камъни с различни размери и залива Тихая на остров Гукер, който съхранява памет за героичната епоха на усвояването на Арктика от съветските хора.

Готвейки се за откриването на сезона, работниците на парка много се вълнуват. Защо? На въпроса отговори научният сътрудник на „Руска Арктика“ Мария Гаврило:

– Туризмът в Арктика не е масов. Но на неподготвено пространство дори такъв туризъм може да нанесе непоправим ущърб на крехката екосистема, възникваща на мястото на разтопения сняг. Ако не се предвиди всичко, зелената тундра със цветя, ще бъде изпотъпкана моментално и вместо нея ще се образува мръсна маса, все едно, че е преминало стадо коне. Сега формираме правила за поведение на туристите в „Руска Арктика“: как да се отнасят със животните и птиците, как да ги наблюдават, да снимат “червенокнижните“ бели мечки, моржовете, китовете, белите чайки. Например, чайката е много нервна птица. Ако е разтревожиш когато се грижи за малките си, тя ще се държи много агресивно. Формираме правилата за поведение за всяка конкретна точка на посещение.

Има ли такива правила в другите арктически страни? Може би си струва да се използва полезен опит? Ето как отговори Мария Гаврило на тези въпроси:

Да, такъв туризъм се развива в Канада, в Гренландия, на норвежкия остров Шпицберген. Но при нас условията са различни. Например, на Шпицберген губернаторът има морски и въздушен флот, който държи цялата територия под контрол, той има огромен щат от служещи. Норвежците смятат, че тяхната страна е най-добрият в света опит по организиране на полярен туризъм, но дори и те имат проблеми. Околностите на селището Лангийр са препълнени от туристи. Когато преди две години през април пристигнах в Шпицберген, то бях поразена: близо до селището снегът беше черен, като в промишлен град. Това вече не е кътче на дивата северна природа. А при нас в „Руска Арктика“ цялата територия е резерват. Тя привлича хората именно с това, че не е цивилизована, а е девствена.

Както съобщи Мария Гаврило, за туристите в парка ще бъдат създадени визит-центрове, топли панорамни площадки и специални транспортни средства. Тази година на архипелага Земята на Франц-Иосиф ще се появи 2-километрова туристическа пътека, която ще преминава към първата полярна станция: през лятото на 1929 година ледоразбивачът „Георгий Седов“ достави на архипелага експедиция начело с Ото Шмидт.
Цялото: http://bulgarian.ruvr.ru/2014_06_04/Kde-po-pochinem-i-da-poluchim-ten-V-Ruska-Arktika-0257/

 
 
Коментарите са изключени за Най-доброто място за хващане на тен е… Арктика