Над 40 страни приеха обща декларация за борба с трафика със застрашени животински видове

| от |

Над 40 страни, някои от които жертви на трафика със застрашени от изчезване видове, а други известни съучастници в този трафик, приеха декларация срещу незаконната търговия със застрашени видове, предадоха световните агенции. Документът беше приет в края на приключилата в Лондон международна конференция.

1

След двудневни дебати представителите на 46 страни, сред които редица африкански държавни глави, приеха общата декларация, целяща да затегне юридическия арсенал срещу бракониерите и други търговци на слонова кост или на рога на носорози. В декларацията страните се задължават да се борят с този трафик, както се борят и с трафика на хора, на оръжия и на дрога.

Участниците в конференция се ангажираха за първи път да се откажат от използването на продукти, идващи от застрашени видове и да удължат забраната на незаконна търговия със слонова кост.
Правителствата на Чад, Габон, Танзания, Етиопия и Ботсвана освен това обявиха днес, че имат план за действие за опазване на слоновете.

Конференцията в Лондон се състоя по инициатива на правителството и на принцовете Чарлз и Уилям.
В нея се акцентира върху три застрашени вида – африканския слон, носорога и тигъра. По оценки на Световния фонд за дивата природа бракониерите нанасят ежегодно щети за 9,83 милиарда долара.
Рогата на носорозите, използвани в китайската традиционна медицина, днес са по-ценни от злато. Един килограм се търгува за 40 000 евро.

2
През 2013 г. в Африка бяха убити 1000 носорога срещу само 13 през 2013 г. Броят на тигрите в Азия намаля за 100 години от 100 000 на 3200. За 10 години 62 процента от популацията на африкански слонове беше изтребена и тяхното оцеляване при това темпо не е гарантирано.

Следващата подобна конференция ще се организира в Ботсвана през 2015 г.

 
 
Коментарите са изключени за Над 40 страни приеха обща декларация за борба с трафика със застрашени животински видове

Повече информация Виж всички