На кого обяви война Вашингтон?

| от |

Американските ВВС бомбардират бунтовниците от групировката „Ислямска държава” на територията на Сирия, без да поискат разрешение от официален Дамаск. Според нормите на международното право нанасянето на ракетни удари срещу територията на държави без съгласието на нейните ръководители се смята за агресия. Но кога международното право е вълнувало Вашингтон?

„Ислямска държава” е наистина сериозна заплаха. Действията на групировката, превзела немалка част от територията на Ирак и част от сирийската, показаха реалната й сила и организираност. И, разбира се, трябва да се борим с нея, но не в ущърб на международното право и интересите на другите страни, смята руският експерт в областта на международното право Олег Хлестов.

-Ако погледнем какво правят Съединените щати от гледна точка на международното право, нанасяйки удар срещу Сирия, то това е най-грубо нарушение. Във всички страни САЩ се стремят да използват сила не в съответствие с международното право, а когато това е изгодно на Съединените щати, когато това отговаря на интересите им – понякога политически, а понякога икономически.

Вашингтон няма шансове да победи „Ислямска държава” само с едни въздушни удари – без наземна операция не е възможно да бъдат унищожени бунтовниците. На ако ракета улучи Дамаск, това винаги може да се обясни със случайността. Според повечето експерти борбата с терористите е само прикриване на поредните опити за свалянето на Башар Асад.

Във Вашингтон изчислиха, че тъкмо сега е времето да се вземе реванш за септември миналата година. Тогава Вашингтон не успя сериозно да се заеме с Башар Асад – и не на последно място заради позицията на Москва. Но за изминалата година САЩ се постараха да създадат на Русия повече проблеми на други фронтове. И вашингтонските анализатори изчислиха, че на Москва сега няма да й е до Дамаск.

На последната Генерална асамблея на ООН американският президент призова международната общност да се замисли доколко страните са готови да понесат отговорност за „спазването на международните норми”. Според версията на Обама това преди всичко засяга Русия, чиято „агресия” в Европа „напомня дните, когато големите нации заплашваха малките”.

В отговор руският външен министър Сергей Лавров отбеляза, че в речта на лидера на Белия дом явно прозира „поглед на страна, която в доктрината си за национална сигурност записа правото си да използва сила по собствена преценка, без да се съобразява с каквито и да е решения на Съвета за сигурност на ООН и международноправни актове”.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за На кого обяви война Вашингтон?