На 1 декември: кратко и ясно за СПИН

| от chronicle.bg |

През 1988 г. Световната здравна организация, в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ, обявява 1-ви декември за Световен ден за борба със СПИН. През последните 24 години, този ден се утвърждава като един от най-успешните възпоменателни дни в световната история. Понастоящем се отбелязва в над повече от 190 държави по света.

Човечеството има склонността да забравя и неглижира някои болести до момента, в който те не му се наврат в лицето. Това се случи с ХИВ преди около седмица, когато актьорът Чарли Шийн призна, че е носител на вируса.

Днес отново ще се сетим, че между нас има хора, които се борят със синдрома на придобита имунна недостатъчност и със социалните последици от него. Уви, пациентите с определени „социални“ диагнози имат враг, който понякога е по-свиреп от самата болест, а именно тежката, лепкава стигма на обществото.

Нека отговорим на някои въпроси за ХИВ и СПИН в опит да снемем от носителите на вируса онези етикети, които им се залепят насила.

Откъде?

СПИН възниква в западната част на Централна Африка около 1950г.

Как?

Причинител на заболяването е ретровирус HIV (Human Immunodeficiency Virus), който съдържа РНК (рибонуклеинова киселина) като генетичен материал и в клетката-гостоприемник предизвиква синтеза на ДНК по свой модел. Вирусната ДНК прониква в ядрото, вгражда се в хромозомната ДНК и образува нови вирусни частици. След нарастване на техния брой клетката буквално се разпуква и от нея се раждат стотици вирусни частици, които с кръвта се разнасят в организма и навлизат в нови клетки – т.нар. гостоприемници. Цикълът се повтаря и болестта прогресира. Заразата прониква по полов и кръвен път чрез сперма или вагинален секрет. Може да се предаде и при кръвопреливане или използване на замърсени инжекционни игли.

В България?

Първият починал от СПИН в България е през 1986г. До 01.2000г. са регистрирани 265 серопозитивни, от които 66 са развили клинични заболяване и са починали 63. Средната продължителност на живота след развиването на болестта е била 2 месеца. Днес картината е малко по-светла.

Разликата между HIV и СПИН

СПИН е крайната фаза на инфекцията HIV. HIV заразеният е носител на вируса, но е клинично здрав. Преходът между едното и другото състояние може да бъде 20 години и повече.

Протичане на заболяването

Около 70-тия ден след първичната HIV инфекция симптомите включват висока температура, ангина, увеличен черен дроб, увеличени лимфни възли. Те преминават за около 10 дни.

След 5 месеца до 5 години, когато трае периодът на репликацията на вируса (умножаване броя на вирусните частички) се забелязват изолирани опортюнистични инфекции* – редицидивиращ Herpes zoster и кандидоза (гъбички), които изчезват след лечение.

Крайна фаза на СПИН

Симптомите включват увеличени лимфни възли, увреждане на нервната система (сетивни и двигателни смущения), капоши саркоми*, ретинопатия* до ослепяване, фебрилитет, нощни изпотявания, безсъние, намаляване на телесното тегло, диарии, „букет“ от инфекции – паразити, вируси, гъби, бактерии.

Как се диагностицира?

За диагностика на HIV е необходимо кръвно изследване. При много високи стойности на скоростта на утаяване на еритроцитите и намалян брой на лимфоцитите от типа Т4 може да се мисли за HIV. Над 50 лаборатории у нас провеждат изследването.

Как се лекува?

От 1996г. е въведена високо активна, ретровирусна тройна терапия. Терапията е продължителна и тежка за пациентите, но следва да се провежда без прекъсване. Към момента опитите за създаване на ваксина са неуспешни поради твърде голямата изменчивост на вируса.

Как да не го допускаме?

Профилактиката на СПИН е изключително само поведенческа. Това е заболяване, от което всеки може да се окаже заразен, ако има свои, или на своя партньор неконтролирани сексуални връзки, при които не са взимани предпазни мерки.

* опортюнистична инфекция – инфекция, която се причинява от доброкачествени микроорганизми

* капоши саркоми – дерматологично заболяване, което се характеризира с появата на виолетово-сини петна, възли и туморни лезии

*ретинопатия – невъзпалително нарушение, при което са увредени кръвоносните съдове, които доставят кислород до ретината на очите

 
 
Коментарите са изключени за На 1 декември: кратко и ясно за СПИН