МКС, Китай и забраните

| от |

sts-129-640x425

След 2-3 години Китай може да бъде поканен да се присъедини към отделни програми на борда на Международната космическа станция. За такава възможност станало дума на конференцията по изследване на космоса, която тези дни се състояла във Вашингтон с участието на 30 страни. Китайската делегация там била едва ли не най-многобройната.

Пекин започнал да проявява голяма откритост и готовност за сътрудничество в областта на космоса, отбелязали делегати на конференцията. Сега Китай призовава други страни да се включат в построяването на негова орбитална станция, която се планира да бъде изстреляна към 2020 година. Освен това китайците имат намерение да влязат в Международната координационна група по изследване на космоса (International Space Exploration Coordination Group). Има «насрещно движение» и от страна на САЩ – главния противник на участието на Китай в проекта на МКС, за което посочи ръководителят на космическата агенция на Франция Жан-Ив Льо Гал. А консултантът на НАСА Джон Логсдън предположил, че покана за МКС, Китай ще получи от европейците след 2-3 години, а НАСА няма да я блокира.

Включването на Китай в програмата на МКС би се оказало изгодно по няколко причини, заяви академикът на Руската академия за космонавтика (РАКЦ) Александър Железняков:
– И Русия, и САЩ, и Европа разбират, че проектът МКС е нерентабилен. Колкото повече страни участват в него, толкова по-лесно партньорите ще могат да покрият разходите. И резултатът от сътрудничество с участието на Китай е достатъчно интересен. Независимо от факта, че китайците използваха наши и американски методи, те не стоят на едно място, не копират сляпо онова, което беше по-рано, а вървят напред. Те също разбират, че работейки с други партньори в космоса, те ще помагат не само с финанси, но и ще трупат опит на други космически държави.

В строителството на МКС са вложени стотици милиарди долари. Китай, присъединявайки се към нейната програма, ще получи всички изгоди почти даром. Но станцията вече отдавна е създадена и финансовият въпрос не е толкова актуален, отбеляза член кореспондентът на РАКЦ Андрей Ионин:

– Американците разбират, че китайската космическа програма активно се развива, а най-добрият начин да се контролира съперникът е да бъде създадено съвместно с него програма. Да се участва в разработването е най-добрият начин за контрол над развитието на своя конкурент.

Например, китайците биха могли да построят свой модул за МКС. За разработването и изстрелването му ще бъдат необходими не по-малко от 5 години. Но по-просто е да се върви по друг път – да се изстреля към МКС китайски кораб „Шенчжоу”, който прилича на „Союз”. Според експерта, в този кораб са използвани съветски разработки, предадени на Пекин в началото на 90-те години:

– Скачване на кораби „Шенчжоу” с МКС, както и посещение на тайконавти на МКС – това са въпроси, които могат да бъдат решени. Китайците вече извършиха скачване в космоса. Модулите за скачване, използвани от него и Русия, почти съвпадат и проблеми не могат да възникнат. Такова предложение може да бъде реализирано за една година.

Но всичко не е толково просто. Да не забравяме, че самият Пекин за сега не изразява явен интерес към работа на международната станция. Това, че той има намерение да построи собствена станция стана отговор на действията на САЩ, които навремето го отстраниха от проекта на МКС. Във Вашингтон обикновено обясняват това с факта, че технологии на НАСА чрез китайците могат да попаднат в КНДР или Иран. Приетият от конгреса на САЩ Закон 113-6 (раздел 535, подраздел b) забранява на НАСА да предоставя средства за сътрудничество с Китай, или с негови компании, а също посещение на официални китайски представители на обекти на НАСА (цитат: «to effectuate the hosting of official Chinese visitors at facilities belonging to or utilized by NASA»).

Но ситуацията може да се промени след скандала на конференцията по астрофизика, която се състоя в ноември в секретно подразделение на НАСА в Калифорния. Организаторите възприели Закон 113-6 твърде буквално и уведомили работещите в САЩ китайски учени, че те няма да бъдат допуснати на форума. Това възмутило колегите от САЩ, които обещали да бойкотират конференцията. В краен резултат НАСА отстъпила. Китайците получили писма, че забраната ще бъде преразгледана (оригиналът на писмото: «We have since been able to clarify the intent of the referenced legislation and are pleased to inform you that this decision has been reversed and your paperwork is being reviewed for clearance»).

Действайки по същия начин, НАСА би могла да разреши на китайците да работят в МКС, където биха им предоставили площадка за провеждане на научни експерименти, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за МКС, Китай и забраните