Митът „Кенеди“ засенчва политическата действителност

| от |

Далас, Пеер Майнерт от ДПА

Като президент на САЩ Джон Кенеди постигна слаб политически успех и дори допусна сериозни грешки. Въпреки това митът „Кенеди“ продължава да е жив половин век след неговото убийство.

От многото книги, отбелязващи 50-ата годишнина от смъртта му, най-оригиналната теза идва от журналиста Джеф Грийнфийлд, който представя смайваща „алтернативна история“: ако Кенеди беше останал жив, Съединените щати щяха да си спестят травмата от Виетнамската война; Съединените щати и Съветският съюз щяха предпазливо да се сближат; и Студената война щеше да свърши доста по-рано.

Идеите на Грийнфийлд имат сериозна научна обосновка.

„Няма съмнение, че неговото убийство промени хода на американската история“, заяви за ДПА историкът Алън Личман от Американския университет във Вашингтон.

„Сега има доста доказателства, че Джон Кенеди сериозно е преосмислял въвличането на Америка във Виетнам“, каза той.

Кенеди, който със своята външност, младост и речи вдъхна надежда на младото поколение след избирането си на 43-годишна възраст през ноември 1960 г., беше президент от едва 1036 дни, когато падна убит в град Далас, щата Тексас.

Неговата политическа програма „Нова граница“ подтикна поколението от 60-те години на 20 век към политиката и обществената служба, като създаде трайния мит, установен с преждевременната му трагична смърт. В този контекст неговите постижения като президент избледняват до незначителна подробност.

По онова време САЩ бяха страната на неограничените възможности. Обещанието на Кенеди да изпрати първия човек на Луната стана реалност на 20 юли 1969 г.

Речите на Кенеди, изпълнени с чувство на съпричастност, отекват до ден днешен – например думите му „Питайте не какво може да направи страната ви за вас, а какво можете да направите вие за своята страна“ – и не са загубили ни най-малко силата си въпреки смущаващите разкрития и историческите корекции.

Макар че снимките представяха Кенеди като млад атлетичен мъж, в реалния живот той страдаше от сериозни заболявания и носеше корсет за хронична болка в гърба.

Снимките показваха един щастлив съпруг, до когото беше красивата и елегантна Жаклин, и президента в Овалния кабинет със сина му Джон, който си играе под бюрото му. Фактът, че по-късно Джей Еф Кей беше разкрит като женкар, почти не навреди на образа му дори в пуританските Съединени щати.

Изявлението на Кенеди на немски „Аз съм берлинчанин“ в Берлин в средата на 1963 г. стана култов, доста повтарян образ в който и да е документален филм за Студената война. Това силно засенчва гнева и разочарованието в Берлин само две години по-рано, когато Кенеди не направи нищо срещу изграждането на Берлинската стена от комунистите.

На многократно показваните снимки на убийството се вижда как президентът бива прострелян в главата и се свлича в откритата лимузина. Облечената в розов костюм Жаклин се хвърля върху него. Конспиративните теории не престават: защо самият предполагаем убиец Лий Харви Осуалд беше убит само два дни по-късно?
Критици отбелязват, че Джей Еф Кей – първият президент католик – е бил в най-добрия случай колеблив в усилията си да сложи край на расовата сегрегация. На неговия приемник Линдън Б. Джонсън, който знаеше как да си проправи път през Конгреса, се удаде да въведе в действие предложения от Кенеди закон за гражданските права.

Всъщност първата година на Кенеди беше катастрофа.

Едва четири месеца след встъпването му в длъжност беше извършено координираното от ЦРУ нахлуване в Залива на прасетата в Куба през април 1961 г. То имаше за цел да свали от власт комунистическия лидер Фидел Кастро, но беше пълен провал.

Слабото, неопитно представяне на Кенеди на среща със съветския лидер Никита Хрушчов в Женева имаше сериозни последици и окуражи СССР. Два месеца по-късно беше издигната Берлинската стена. На следващата година СССР започна да разполага ракети в Куба.

Историкът Стивън Хес от изследователския институт „Брукингс“ във Вашингтон казва, че Кенеди е спасил положението с блокадата на намиращия се недалеч от брега на Флорида комунистически остров, която е принудила СССР да отстъпи. Но това доведе света до ръба на ядрена война и според Хес е било на първо място грешка на Кенеди, свързана с нескопосаното му поведение на срещата с Хрушчов.

Също през първата си година като президент Кенеди изпрати неколкостотин военни съветници във Виетнам, с което отвори вратата към най-мрачната военна злополука в историята на САЩ.
„Той не би могъл да бъде наречен велик президент според каквито и да е обективни критерии“, каза за ДПА Хес. „А мисля, че трудно бихме го нарекли даже добър президент“, заяви той.

Все пак явлението „Кенеди“ оцелява след всичко това и дори нещо повече: той продължава до днес да е един от най-популярните президенти в историята на САЩ.

„След всички разкрития за неговите заблуди, неговите политически грешки и неговия разгулен личен живот Джак Кенеди продължава да бъде един от нашите национални любимци“, казва писателят Майкъл Нокс Берън.

 
 
Коментарите са изключени за Митът „Кенеди“ засенчва политическата действителност