Местното примирие е най-добрата надежда за Сирия

| от |

Прекратяването на огъня на места в Сирия може да се окаже „най-добрата надежда“ за облекчението на страданията на цивилните и дава основа за по-голямо решение на конфликта в страната.

Това се казва в доклад на неправителствената организация „Мадани“, чиито усилия са съсредоточени към изграждането на мир в Сирия. В доклада се разглежда провеждането на 35 преговори за местно спиране на огъня през последните 3 години. Примирието „дава най-добрата надежда за облекчение на страданията на сирийския народ – като се намалят нивата на насилие, осигури се безопасност в Сирия и се предостави достъп до хуманитарна помощ“, се казва в доклада.

Рим Туркмани, президент на организацията и авторка на изследването, казва, че докладът има за цел да представи заблудите за мерките за местно примирие. „Първо, има схващане, че сирийците се избиват само помежду си, но всъщност има хора, които предприемат огромни рискове, за да изградят мир. Второ, има го и разбирането, че никой не иска преговори с режима, когато от самото начало са се провеждали преговори между най-крайните страни“, казва тя. „Трето създава се усещането, че това, което се случва на терен е леко неуместно, а фокусът е върху преговорите на високо ниво. Нищо обаче не може да се промени без споразумения на терен“, добавя тя.

За примирие се преговаря в няколко района на Сирия. Правителството в Дамаск публично подкрепи тази идея, а президентът Башар Асад каза за АФП в началото на годината, че преговорите за примирие на местно ниво може да са по-важни от тези на високи ниво. Активисти обаче посочват, че преговорите често идват след месеци на правителствена обсада и бомбардировки. Те обвиняват режима в използване на изнудване за постигане на примирие.

В доклада се казва още, че тактиките за обсада мотивират на някои места разговорите за примирие и че тези мирни споразумения понякога са „използвани като военна тактика или като част от операция за предаване на силите на другата страна“. В много случаи обаче хората са били принудени от „необходимостта от стабилност и контрол“, а примирието е „донесло значително подобрение в района, което преговорите на високо равнище не са успели да постигнат“.

Докладът идва в момент, когато посланикът за мир на ООН в Сирия е в Дамаск за обсъждането на неговото предложение за създаването на т.нар. „свободни зони“. Идеята е подобна на местните споразумения за примирие.

Туркмани каза, че местното примирие е от полза и на двете страни и е важно да се разбере, че „няма военно решение“. „Всяка страна има интереси и нямаше да има преговори, ако смятаха, че е възможно решението чрез война“, добави тя./АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Местното примирие е най-добрата надежда за Сирия