Манипулирането на климата е неефикасно срещу климатичното затопляне

| от |

_dryearthМанипулирането на климата по изкуствен начин, за да се води борба срещу затоплянето, няма да е от голяма полза, ако човечеството продължи да изхвърля големи количества въглероден диоксид в атмосферата, сочат резултатите от изследване, цитирани от Agence France-Presse.

Засаждане на гори, за да „уловят“ по-голямо количество въглероден диоксид, „наторяване“ на океаните с желязо, за да се увеличи поглъщането на въглероден диоксид от фитопланктона, разпръскване на частици в атмосферата, за да се попречи на част от слънчевите лъчи да затоплят планетата – учени от университета в Кил, Германия, направиха компютърна симулация, за да разкрият ефикасността на т.нар. геоинженерни технологии, както и страничните ефекти от тях, в свят, който продължава да изхвърля все по-големи количества въглероден диоксид във въздуха.

climate-change-earthВъпросните технологии, които все още са в експериментален стадий, са обект на нарастващ интерес, докато парниковите емисии непрестанно се увеличават и целта затоплянето да не надхвърля 2 градуса Целзий изглежда все по-трудно постижима. Дори ако бъдат въведени за продължителен период и във възможно най-големи мащаби, тези технологии сами по себе си са неефикасни, като намаляването на затоплянето ще е ограничено, а страничните ефекти ще са потенциално опасни, отбелязват учените.

Неотдавнашно изследване показа, че разпръскването на частици в атмосферата с цел да се имитира случващото се при вулканично изригване би могло да повлияе значително върху тропическите дъждове.

Новото изследване симулира използването на геоинженерни технологии при най-„лошия“ от четирите сценария, представени от експерти от Междуправителствената експертна група за климатичните промени. Този сценарий предвижда увеличаване на парниковите емисии, придружено от покачване на температурите с 2,6 – 4,8 градуса Целзий през 2100 г. Компютърната симулация сочи, че дори ако технологиите бъдат комбинирани, повишаването на средните температури на повърхността ще е далеч по-голямо от 2 градуса Целзий.

Учените са стигнали до заключението, че не трябва да сме подвластни на геоинженерните технологии, за да избегнем затоплянето на климата в бъдеще, и че намаляването на емисиите въглероден диоксид вероятно е най-ефикасно срещу климатичните промени. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.

Seawifs_global_biosphere

 
 
Коментарите са изключени за Манипулирането на климата е неефикасно срещу климатичното затопляне