Магазин на времето

| от chronicle.bg |

Мтел припомня началото на мобилните комуникации с „Магазин на времето“

За да отбележи 20-ата годишнина от провеждането на първия разговор по мобилен телефон в България, Мтел създаде „Магазин на времето“.

В различните му кътове са представени емблематични години от развитието на мобилните комуникации у нас, като чрез игри и състезания всеки посетител ще може да си спомни своята лична “GSM история” – първия ползван телефон, първите SMS-и, първите игри и много други.

„Магазинът на времето“ е разположен в откритото пространство до метростанция „Сердика“ в София и ще приема посетители от днес до 9 октомври. В него телекомът събира на едно място спомени от старта на мобилните комуникации през 1995 година досега. Посетителите ще си припомнят някои от най-популярните за средата на 90-те мобилни телефони, както и едни от най-запомнящите се услуги и продукти през годините, които днес всички приемат за даденост, но преди по-малко от пет или десет години са считани за революция.

Всеки посетител ще може да се включи в различни игри и с награди. Ще има също състезание по най-бързо писане на SMS, както и за най-добър играч на „змия“-та (“Snake” на Nokia).

В дните до 9 октомври „Магазина на времето“ ще бъде и сборен пункт за неработещи телефони.

Всеки, който има неработещ телефон, може да го донесе в магазина и да участва в кампанията „Смартфони за смет“. Участниците в нея имат шанс да спечелят Samsung Galaxy A5. Десет късметлии ще получат новия смартфон след томбола. Всички неработещи телефони, които Мтел получи по време на кампанията, ще бъдат предадени за рециклиране.

През септември се навършват 20 години от първия GSM разговор в България. От тогава се случиха хиляди неща, а ето няколко любопитни факта.

Първият разговор в мобилна мрежа в България се осъществява в мрежата на Мтел на 15 септември 1995 година. Разговорът се провежда между тогавашния вицепремиер и министър на икономическото развитие Румен Гечев и един от мениджърите на Siemens.

Телекомът започва своята дейност в шест стаи, в които се помещават служителите и оборудването. Днес в компанията работят над 2800 служители, а средната им възраст е 33 години.

Първите служители отговарят за всичко – превеждат инструкции за мобилни телефони, активират карти и се обучават да общуват с бъдещите клиенти.

В началото базовите станции сe броят на пръсти и осигуряват покритие само в центъра на София. В момента базовите станции са над 3000, а общата височина на всички кули на Мтел е над 13 километра. Телекомът разполага с 7500 км собствена оптика, което се равнява на разстоянието от Вашингтон до София.

Първият „кол-център“ на Мтел започва работа само с два телефонни апарата. 20 години по-късно в кол-центъра са получени над 55 милиона обаждания.

Първите модели телефони, които се предлагат от Мтел през 1995 година, са Siemens S3+, Siemens S3 Com, Siemens S4 и Motorola Flare. Теглото им варира между 200 и 300 грама всеки, а дебелината им е от 3 до 4 сантиметра. Телефоните струват около милион неденоминирани лева.

В началото компанията е предлагала опция за взимане на телефон под наем.

Първият магазин на Мтел отваря врати на булевард „Мадрид“ в София. Днес компанията разполага с 243 магазина в цяла България.

Първата SIM-карта е продадена в магазина на Мтел на булевард „Мадрид“, а цената й е 360 000 неденоминирани лева.

Инвестициите на Мтел в българската икономика от 1995 година досега са 3 500 000 000 лева.

 
 
Коментарите са изключени за Магазин на времето