„Локомотивът” на Европейския съюз забавя хода си

| от |

Във водещата икономика на Европейския съюз – германската, проблемите нарастват. Публикуваните на 25 август данни свидетелстват за значително намаляване в страната през текущия месец на „Индекса на делови оптимизъм”. Това може още повече да изостри ситуацията в Евросъюза.

Изчисленият от експерти на германския институт Ifo показател традиционно се отнася към ключовите от гледна точка на финансово-икономическите процеси в ЕС. На основата на динамиката на „Индекса на делови оптимизъм” не само се изграждат прогнози, но и се подписват конкретни споразумения и дори се приемат политически решения. Именно затова падането на този индекс през август произведе в Берлин и Брюксел изключително неблагоприятен ефект. Защото именно това падане надхвърли най-песимистичните прогнози. Експерти от службата Dow Jones Newswires предвиждали намаление на „Индекса на деловия оптимизъм” до107.0 пункта от 108.0 през юли. Но реалното намаление се оказало почти два пъти по-силно – до 106.3 пункта.

Във второто тримесечие на тази година също било фиксирано общо намаление на германската икономика с 0,2% от БВП. Местните аналитици са единодушни: икономическият спад и намалението на оптимизма на националния бизнес пряко са свързани със „санкционната война”, разгърнала се в Европа. Въведените от Брюксел санкции против Русия се върнаха рикошет в ЕС, без да пощадят Италия, Франция и Германия. Всички тези три ключови за европейската икономика страни през последните седмици отбелязват подобни тенденции. „Техническа рецесия” е регистрирана в Италия, нулев ръст в течение на две тримесечия подред демонстрира Франция. И ето сега проблеми с Германия. И е понятно недоволството, което изказват европейски те бизнесмени по повод „Санкционната война” с Русия, отбеляза в беседа с „Гласът на Русия” вице-президентът на руския Център за стратегически комуникации Дмитрий Абзалов:

– Разбира се, трябва да се има предвид, че на самите фирми и банки е много сложно да се изказват против каквито и да било политически решения. Въпреки това, именно европейският бизнес сега действа като партньор на Русия. Той привлича сериозен политически ресурс и се опира на обществена подкрепа.

Създалата се в ЕС икономическа ситуация изглежда още по-драматична в сравнение с американската икономика. Там „Индексът на изпреварващи икономически показатели”, изчислен от изследователската организация Conference Board,, през юли се увеличил с 0,9%. Това станало максималното повишение от март.

Изводът от подобно съпоставяне е еднозначен: натрапваните от Вашингтон на Брюксел антируски санкции удрят именно по европейската икономика, създавайки и укрепвайки за самите САЩ конкурентни предимства.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за „Локомотивът” на Европейския съюз забавя хода си