Левски взе битката за шестицата, Гонзо и Вили Вуцов едва не се сбиха

Левски прекъсна серията от четири поредни загуби при гостуванията си на Ботев в Пловдив, след като се наложи с 3:0 в един от най-интересните мачове от 16-ия кръг на „А“ група, който се явяваше като директна битка за първата 6-та. Двубоят ще се запомни с двата червени картона, както и с пререканията между Велислав Вуцов и Георги Иванов.

Домакините започнаха по-агресивно и само добрите намеси на Пламен Илиев им попречиха да открият резултата. Вратарят на столичани показа висока класа в 23-ата минута, когато Цветелин Чунчуков се озова очи в очи с него, но Илиев с чудесен рефлекс спаси. След малко повече от половин час игра Иван Цветков стреля от фаул, но над вратата. Секунди преди края на първото полувреме Божидар Васев спъна откъсващият се срещу Адам Стаховяк Мигел Бедоя. Главният съдия Стефан Павлов показа втори жълт и съответно червен картон на футболиста на Ботев.

С човек по-малко на терена домакините можеха да поведат в 52-ата минута, след като Момчил Цветанов проби отдясно, но Илиев спаси удара му. 60 секунди по-късно дойде най-спортният момент в мача. Реферът Павлов показа директен червен картон на резервата Луис Педро, който посегна опасно към Стаховяк, но не го докосна. Нервите взеха връх и футболистите на двата отбора едва не се хванаха за гушите. Педро пък не вярваше, че е изгонен, а двамата треньори Георги Иванов и Велислав Вуцов си размениха словесни престрелки и едвам бяха укротени от четвъртия съдия.

След този момент двата отбора внимаваха да не допуснат гол, но в 64-ата минута грешка в защитата на Ботев позволи на Левски да поведе. Валери Домовчийски се опита да стреля с глава, но се получи пас към непокрития Роман Прохазка, който от 2 м прати топката във вратата за 1:0. 4 минути след това крилото на гостите можеше да сложи точка на спора. Прохазка финтира отлично защитник на Ботев и се озова сам срещу Стаховяк, но прати топката над горната греда.

В 78-ата минута обаче нямаше какво да спаси Ботев. Пламен Крумов проби отдясно, намери Бедоя, който шутира мощно, но Стаховяк изби. Топката попадна в Георги Сърмов, който вкара за 2:0, а крайното 3:0 за Левски оформи Бедоя в 88-ата минута след светкавична контраатака.

Така „сините“ се изкачиха на 4-то място с 27 точки, докато Ботев се смъкна на 7-ма позиция с 24 т.

Ботев – Левски 0:3

0:1 Прохазка (64)
0:2 Сърмов (78)
0:3 Бедоя (88)

Ботев: 1. Адам Стаховяк, 11. Йордан Христов, 3. Роман Инез, 37. Росен Колев, 30. Божидар Васев, 11. Лъчезар Балтанов (69 – 38. Милен Гамаков), 16. Томаш Иршак, 7. Мариян Огнянов, 77. Момчил Цветанов (75 – 9. Алекс Колев), 23. Цветелин Чунчуков, 19. Иван Цветков (к) (46 – 18. Радослав Терзиев)
Треньор: Велислав Вуцов

Левски: 23. Пламен Илиев, 71. Пламен Крумов, 3. Аймен Белаид, 5. Борислав Стойчев, 14, Веселин Минев (к), 15. Роман Прохазка, 8. Георги Сърмов, 10. Мигел Бедоя, 35. Пламен Димов (46 – 11. Луис Педро), 20. Антонио Аниете (82 – 12.Божидар Краев), 17. Валери Домовчийски (69 – 77. Стефан Велев)
Треньор: Георги Иванов