Куру: вратата на ЕС към космоса

| от |

Разположена между Бразилия и Суринам, Френска Гвиана разполага с приказни тропически гори, но в същото време е част от ЕС и използва еврото като официална валута. Преди повече от 50 години там бе открит космически център, който използва предимството на близостта до екватора. Въртенето на земята около оста си означава, че всеки предмет на нулевия паралел се движи по-бързо и тази допълнителна скорост улеснява изстрелването на ракети в орбита.

20140513PHT46964_width_600

Космическият център в Куру, на 7 300 км от Брюксел, е прозорец към космоса. Градът изцяло зависи от дейността в центъра и от изстрелванията, които са 5-6 годишно. Инженери от целия свят пристигат в Куру в зависимост от националността на сателитите, пренасяни в орбита.

„Тук можете да попаднете на немци, италианци или испанци“, обяснява Емануел Токо, директор на Пресклуба на Гвиана. „Благодарение на космическия център Куру изглежда като типичен европейски град“. „Ние считаме себе си за коренно амазонско население, за гвианци, французи, и не на последно място, за европейци. Младите хора определено се чувстват по този начин“, добавя г-н Токо.

От центъра към космоса политат както европейските ракети Ариана 5 (за по-големи сателити и товари) и Вега (за по-малки), така и руските Союз. Центърът започва да работи с Вега и Союз през последните три години. Проектите са многобройни.

„Някога се опасявахме, че само с един вид ракета за изстрелване развитието на космическата програма може да спре“, заявява Жаки Пиер-Мари, заместник-председател на търговско-промишлената палата в Гвиана. „Сега можем да бъдем по-големи оптимисти, защото имаме три различни вида ракети“.

Спътниците от европейската програма „Галилео“ на стойност 5 млрд. евро също се изстрелват от Куру. Те ще позволят на Европа да изгради своя собствена глобална навигационна система и да не се налага да разчита на американската GPS. Тази нова система ще разполага с 28 сателита и ще позволява точно позициониране в рамките на един метър. Други европейски проекти включват идентифицирането на космически отпадъци, подобряването на прогнозите за времето и следенето на околната среда.

Последният изстрелян спътник Sentinel-1A позволява наблюдението на Земята при всякаква светлина и независимо от облачността. Той ще бъде използван за предупреждения за наближаващи природни бедствия.

„Нищо не би било същото без цялата тази европейска програма“, посочва г-н Пиер-Мари. „Тук инвестират мощни, солидни компании, създават работни места и позволяват на местния бизнес да продължи да работи“.

Европейската космическа агенция (ESA) също е много доволна от базата си във Френска Гвиана – не само поради практичността. „От символична гледна точка е важно за нас, че сме стъпили на южноамериканска почва“, обяснява Фернандо Доблас, мениджър комуникации в ESA. „Ако погледнем надолу от звездите, не виждаме граници, нали?“

 
 
Коментарите са изключени за Куру: вратата на ЕС към космоса