Какъв ще бъде новият курс на Европейския съюз?

| от |

В Европейския съюз завършиха назначенията на висшите политически длъжности. След като не успяха да изберат нов ръководител на Европейския съюз и Върховен представител по външните работи преди летните отпуски, политиците в ЕС кадрово решение приеха преди началото на новата есенна сесия.

Мястото на Херман ван Ромпой ще заеме полският премиер Доналд Туск, а ръководител на дипломацията на ЕС вместо Катрин Аштън ще стане ръководителят на министерството на външните работи на Италия Федерика Могерини.

Позицията на Туск по отношение на бъдещето на ЕС е съзвучна с позицията на избрания през юли нов президент на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. Според британския премиер Дейвид Камерън, последният – „политик от 80-те години”, е един от идеолозите на Европейския съюз, инициатор на Маастрихсткия договор. Доналд Туск е известен в Европа като прагматичен политик. Новият ръководител на Европейския съвет съобщил, че има намерение да проведе през тази есен извънпланови срещи на еврозоната по макрофинансовата ситуация, а също среща на ЕС по активизиране на ръста и заетостта в Европа. По този начин той потвърдил, че има намерение да намери отговор на двете главни предизвикателства, стоящи през Евросъюза: да осигури икономически ръст след продължителния период на стагнация и да води борба с безработицата. Сред главните проблеми, които ЕС предстои да решава в близко бъдеще, Туск също посочил уреждане на конфликтите в съседните с ЕС региони, в това число в Украйна, и определяне на мястото на Великобритания в ЕС и съответно реформиране на съюза. Полша, както и Великобритания, не влиза в еврозоната, и може да се разчита, че Туск ще бъде чувствителен към проблемите на страните, също не използващи еврото като основна валута, когато нещата опират да осигуряване на цялостност на общия пазар.

Федерика Могерини, отговорна за външнополитическия курс в новия ЕС, е социалист и следва умерена и достатъчно лоялна позиция по отношение на Русия. Това, че на кормилото на ЕС ще има трима политици от различни поколения и различни политически групи, ще направи и самият курс на ЕС по-балансиран, смята експертът Соня Педрафита:

– Не мисля, че новият курс на ЕС в някаква степен ще бъде консервативен. Юнкер е представител на консервативна политическа група, също, както и Барозу. Той има опит на работа с Европейския съвет и е много последователен политик. Що се отнася до Върховния представител Могерини, тя е социалист, член партията, която сега е много силна в Европарламента. От нея може да се очаква политика обратна на консервативната. А задачата на Туск е до постигне компромис между социалистите и консерваторите. Като цяло този ръководен състав показва баланс между политическите, идеологическите и демографските фактори.

Експертите отбелязват, че новият ръководен състав на ЕС съчетал в едно цяло очакванията на новите поколения и политическия опит. Това е балансът между интересите на големите и малките страни, между левите и десните, между севера и юга, запада и изтока.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Какъв ще бъде новият курс на Европейския съюз?