Как джихадистите от ИД набират бойци от Турция

| от |

Седем репортери и четирима фотографи от в. „Хюриет“ проследиха пътя на турците към редиците на групировката „Ислямска държава“ (ИД) в пет турски града, Франция и Германия. Един от източниците на проблема изглежда е нов вид ислямски асоциации, възникнали в Турция.

Южният турски град Газиантеп е един от градовете с най-много сирийски бежанци и често се появява в новинарските репортажи. Дурсун И. е жител на Газиантеп. Синът му и племенникът му са се присъединили към ИД. Когато подал жалба в полицията, му отговорили: „Всеки отива там, не се занимавай с това, не се забърквай в проблеми“. След 6 месеца и двамата се завърнали от Сирия заради насилието, на което станали свидетели в лагера на ИД. Полицай, пожелал да запази анонимност, пък казва, че броят ислямските организации в града, които насърчават младежите да поведат джихад, се увеличава. „Генч Мюслюманлар“ („Млади мюсюлмани“ ) и „Групата Фуркан“ са най-влиятелните организации. Хората ходят на техните сбирки, за да четат Корана. В действителност обаче тези организации набират младежи за ИД и служат като центрове за обучение, твърди полицаят. Според един продавач на зеленчуци около 4000 души от Газиантеп досега са се включили в редиците на ИД. Друг търговец разказва, че ИД дава пари на бедните деца, после ги води в Сирия и Ирак, учи ги как да обезглавяват хора.

От турския вилает Коджаели близо до Истанбул също се набират хора за ИД. Според местните броят на отишлите в Сирия да се бият е различен. Според едни броят е до 10 човека, а според други – 1000. В някои фамилии дори има организирани стражи, които пазят някой член на семейството да не избяга в ИД. В някои семейства дори жените искат да се включат към терористичната организация.

Джихадистите привличат хората с религиозно обучение. После организират „хиджра“ – ислямски термин за миграция, който представлява един от стълбовете на вярата. Ако се съгласят да отидат на хиджра, отиват в Сирия през Газиантеп или Хатай. Представители на ИД обикалят по магазините, например, и разпитват кой ходи на петъчната джамия. След това се насочват към хората, които не ходят да се молят и ги канят да получат религиозно образование.

Според слуховете ИД организира пътувания с автобус от квартал Хаджъбайрам в Анкара“. Това предизвика вниманието на турските антитерористични части и разузнаването. Смята се, че 30 души от квартала са отишли да са бият за ИД, но по официални данни те са само трима. 14-годишно момче е ранено, докато се бие за ИД. То е върнато обратно в Турция за лечение. Сега е с родителите си, които не му позволяват да напуска дома от страх, че ще бъде отвлечен от групировката. Друг жител на квартала казва, че наркоманите нямат пари за дрога и биват примамвани от обещанията на ИД, че ще получат добро възнаграждение.

Макар и предимно кюрдски град, Диарбекир също е източник на хора за ИД. Организационните дейности на групировката са основно във Фейсбук, обителите на дервишите и книжарниците. Опити за отваряне на дервишки центрове и книжарници са правени в източните и югоизточните провинции Бингюл, Ван, Муш, Адъяман, Газиантеп, Диарбекир, Урфа и Маридн. Решилите да се включат в редиците на ИД отиват до центъра на град Шанлъурфа, а след това с ескорт от екстремисти отиват до границата. Семействата, чиито деца са се присъединили към ИД, се страхуват да говорят открито. Жител на Диарбекир, пожелал анонимност, разказва, че се запознал с ИД чрез ислямските книжарници. Присъединил се към организацията, но след това напуснал. „Разбрах какво е всъщност, след като видях истинското й лице. Там третират хората като роботи. Не мислят за нищо друго, само да убиват или да бъдат убити“, казва той.

Според френските власти около 930 френски граждани се бият в Ирак и Сирия като джихадисти. Германската Служба за защита на конституцията посочва, че 400 германски граждани досега са отишли в Сирия. Смята се, че една трета от тях са с турски произход. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Как джихадистите от ИД набират бойци от Турция