Италианския парламент одобри изборната реформа на Ренци

| от |

Камарата на депутатите на италианския парламент прие нов изборен закон – една от първите реформи, поискана от новия италиански премиер Матео Ренци, предадоха световните агенции. Ренци представи и серия от амбициозни икономически мерки.

Matteo-Renzi_2834754b

Проектът на закона за изборна реформа беше одобрен с 365 гласа „за“, 156 гласа „против“ и 40 „въздържали се“, пояснява Франс прес. За да влезе в сила, новият изборен закон ще трябва да бъде одобрен и от Сената на италианския парламент.

Матео Ренци обеща реформа на изборната система още, когато беше назначен за нов италиански премиер преди три седмици. Той успя да се договори относно промените в изборната система с партията на бившия италиански премиер Силвио Берлускони, припомня електронното издание на в. „Кориере дела сера“.

Новият закон предвижда премия за политическата сила победител. Премията, изразяваща се в осигуряване на ясно мнозинство в парламента, ще получи партия или коалиция, която е спечелила на първия тур на парламентарните избори най-малко 37 процента, посочва Франс прес.

Ако нито една партия не е спечелила 37 процента, ще има балотаж между двете партии, които са с най-високи резултати. Но в този случаи премията вече ще бъде по-малка, допълва агенцията.

С туит Матео Ренци, най-младият премиер в ЕС, изрази задоволството си от приемането на новия закон. „Мерси на депутатите, които показаха, че човек може действително да промени Италия“, написа той в акаунта си в Туитър.

Изборната реформа раздели силно депутатите, по-специално онези, които са избрани от по-малки партии и които се страхуват, че ще бъдат елиминирани от парламентарно присъствие. Според реформата сега прагът за влизане в парламента е 4,5 процента за по-малките сили, които са част от коалиция. На 8 процента е фиксиран прагът за партиите, които участват във вота сами, а на 12 процента е фиксиран вотът за всяка една коалиция.

Новият закон породи дебат в самата партия на Ренци, където някои поискаха в него да се предвиди равенство между жените и мъжете в изборните листи. Това обаче беше отхвърлено в понеделник вечерта. Новият изборен закон ще се прилага само за Камарата на депутатите. Институционалните реформи на Ренци предвиждат премахване на Сената, което ще отнеме най-малко година.

Недоволни от приемането му, депутатите от Движение 5 звезди на Бепе Грило днес се появиха в парламента със снимки на Ренци и Берлускони, свързани с розово сърце по средата, посочва в. „Кориере дела сера“.

silvio_berlusconi_matteo_renzi

Ренци обяви и първия си мащабен икономически план, включващ понижаване на данъци върху доходите и облекчаване на данъчното бреме за компаниите, които ще предизвикат подем на икономиката на страната, едва-що излязла от рецесията.

Сред мерките, които обяви Ренци, има и такива за по-гъвкав пазар на труда, което ще насърчи създаването на нови работни места, отбелязва Ройтерс.

renzi

Новият премиер на Италия Матео Ренци представи комплексен план за възстановяването на икономиката на страната, в който се предвижда реструктуриране на дълга на министерствата и ведомствата пред частния сектор, реформиране на пазара на труда и понижаване на данъците за нископлатените работници, предаде Интерфакс. Ренци е уверен, че средствата за провеждане на реформи може да се намерят благодарение на увеличаване на данъка за реализирания прираст на капитала и съкращаването на разходите в бюджета. Според 39-годишния политик планът му за реформи е най-амбициозният, който е реализиран досега в Италия.

Въпреки това редица западноевропейски издания отбелязват, че в неговото изказване има повече демагогия и гръмки изявления, отколкото конкретни стъпки