Индия и стабилността в Южна Азия

| от |

SHOW OF STRENGTH

Индия започва серийното производство на нова балистична ракета с далекобойност 4000 километра, която може да носи ядрена бойна глава. Експертите са разтревожени от новата регионална гонка за въоръжаване. В най-лошия случай, това може да завърши с локален ядрен конфликт.

Ракетата, за която става дума се нарича „Агни-4”. След поредица от три успешни изпитания индийските военни са готови да я вземат на въоръжение. В същото време преди две години, Индия успешно изстреля междуконтинентална ракета „Агни-5”, с далекобойност от 5000 километра. Най-подходящите цели за „Агни-5” (както и за „Агни-4”) са на територията на Китай. Мнение на експерта Пьотр Топичканов:

– Развитието на ядрените сили на Индия има няколко цели. Първата е противодействие срещу ядрените заплахи. Тези заплахи включват не само съседен Пакистан, но също така и Китай. За да се противопостави на тези заплахи, Индия трябва да създаде „ядрена триада”. Въздушният компонент на тази триада на Индия сега е в най-слабото й място. Основният акцент е върху наземните комплекси, а в бъдеще – върху силите за морско базиране.

Класическата ядрена триада се състои от сухопътни, морски и въздушни компоненти (такава триада имат Русия и САЩ). Дори при пълното унищожаване на два компонента, третият е способен да нанесе ответен удар. Индия, освен стратегическите ракети, има въздушни средства за доставка на ядрени оръжия (например, самолетите „Mirage-2000”). Освен това, скоро ще бъде готова първата атомна подводница индийско производство, способна да носи балистични ракети.

Отстрани всичко това изглежда като претенции за регионално господство и ескалация на гонка за въоръжаване, заяви военния експерт Виктор Баранец:

– Индия отдавна се опитва да заеме достойно място в Азиатско-Тихоокеанския регион. Тя има някои сериозни териториални проблеми. И има стратегически противници, преди всичко Китай. Индия не може да развива своите въоръжени сили, без да отчита тези фактори. Не трябва да забравяме, че Индия има огромни океански пространства, където тя иска да присъства пълноценно. И, разбира се, тук се отчита факторът Пакистан.

Надпреварата за ядреното въоръжаване с участието на Индия, Пакистан и Китай, при определени обстоятелства може да доведе до ядрен конфликт на локално ниво. Смята се, че в условията на гъсто населен район, дори и „ограничена” размяна на удари ще означава смъртта на няколко милиона души в първите няколко секунди след нападението, и още около 100 милиона – първите два или три дни след това. Общо от радиоактивното замърсяване на местността, от глад и другите фактори на глобалното икономическо и хуманитарно бедствие всеки месец ще загиват 10-20 милиона души. Мащабът на бедствието трябва да отрезви държавите, мечтаещи за по-нататъшно засилване на превъзходството, когато с вече съществуващите средства спокойно могат да постигнат стратегическите си цели, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Индия и стабилността в Южна Азия