И природата, и хората са отговорни за трагедията във Филипините

| от |

Хората носят отговорност за бедствието във Филипините не по-малко от природата, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на няколко научни изследвания.

Географията, метеорологията, бедността, некачественото строителство, многобройното население и в много по-малка степен промените в климата се комбинираха и направиха филипинците много уязвими на силните тайфуни. А Хайян беше много мощен. Той удари островната държава с вълни с височина два етажа и с ветрове със скорост, която е сред най-високите, измервани за тропически циклон – 314 км/ч, както отчетоха американски спътници, или 237 км/ч по местни данни. Броят на разрушените жилища още не е известен. Хиляди хора се смятат за мъртви.

„Имаме много силно явление, ударило много уязвима част от света. Това е комбинация на природен и човешки фактор – каза Кери Емануел, професор по тропична метеорология в Масачузетския технологичен институт. – Ако един от тези фактори липсваше, нямаше да има бедствие“.

Филипините са на 7000 острова, разположени в района с най-много бури в света. Там вилнеят най-силните тайфуни заради големите площи затоплена вода, която ги подхранва, и малките късчета земя, които да забавят стихията. Половината от най-силните бури, стигнали до суша през 20-и и 21-и век, са преминали през Филипините, показа изследване на Джеф Мастърс, метеорологичен директор на Уедър ъндърграунд.

Бурите често удрят, след като са преминали максималната си сила или преди това. Тайфунът Хайян обаче го направи в максимума си, показаха спътникови наблюдения. Хората също имат голяма роля за бедствието, вероятно по-голяма от природата. Според Брайън Макнолди от университета на Маями 75 до 80 процента от разрушенията се дължат на човешкия фактор. Метеоролозите изтъкват крайната бедност и бързо увеличилото се население, голяма част от което е в уязвими крайбрежни райони с лошо строителство, включително и убежища за буря, които не издържаха на Хайан.

Повече от 40 процента от филипинците живеят в уязвими на буря градове с повече от 100 000 жители, показа изследване на Световната банка от 2012 г. Населението в опустошения от Хайан административен център Таклобан почти се е утроило, като от 76 000 души е достигнало 221 000 само за 40 години. Около една трета от къщите в града са с дървени външни стени, а всяка седма е с покрив от трева.

Тези фактори, особено некачественото строителство, са толкова важни, че и по-слаба буря би причинила почти същите щети, каза Макнолди. Учените посочват, че дължащото се на човешка дейност глобално затопляне е допринесло за покачващото се морско равнище и общо засилване на най-мощните тропически циклони. Те обаче не са склонни да приложат тези фактори към Хайян, изтъквайки, че единични метеорологични явления, като даден тайфун, не могат да бъдат обяснени с промените в климата.

 
 
Коментарите са изключени за И природата, и хората са отговорни за трагедията във Филипините

Повече информация Виж всички