Храмовете на “Ислямска държава“

| от |

Те грабят и разсипват всичко, което смятат за немюсюлманско, а старините в Сирия и Ирак са голям източник на приходи за терористите от „Ислямска държава“. В Германия пък просперира пазарът на крадени културни ценности.

Терористите от „Ислямска държава“ пълнят интернет със сцени на извършваните от тях варварства над хора, но мълчат за едно друго свое посегателство – краденето и унищожаването на безкрайно ценни археологически паметници в Ирак, от което те извличат големи печалби. Кощунства от този характер се извършват в окупираните от „Ислямска държава“ области, в които са и голяма част от паметниците на месопотамската и асирийската култури. Очевидно търговията с антики се е превърнала в източник на финансиране за „Ислямска държава“. Британският вестник „Гардиън“ излиза с такива предположения още през юни т.г., особено в контекста на обстоятелството, че на окупираната от терористите територия има към 2 400 района на разкопки, пише Дойче веле.

Терористите от „Ислямска държава“ пълнят интернет със сцени на извършваните от тях варварства над хора, но мълчат за едно друго свое посегателство – краденето и унищожаването на безкрайно ценни археологически паметници в Ирак, от което те извличат големи печалби. Кощунства от този характер се извършват в окупираните от „Ислямска държава“ области, в които са и голяма част от паметниците на месопотамската и асирийската култури. Очевидно търговията с антики се е превърнала в източник на финансиране за „Ислямска държава“. Британският вестник „Гардиън“ излиза с такива предположения още през юни т.г., особено в контекста на обстоятелството, че на окупираната от терористите територия има към 2 400 района на разкопки.

Мащабите на разрушенията са огромни

В Националния музей в Багдад, който е затворен за посетители по съображения за сигурност, постоянно пристигат сведения за окрадени и разсипани от ислямистите светини. Ставащото е истинска национална катастрофа: вторият по големина музей в страната в Мосул е полупразен, гробовете на пророците Йона и Сет са ограбени и разрушени. По информация на иракското правителство, вече се оформя определен модел, по който действат вандалите – това, което може да се транспортира, се изнася, останалото се разрушава. Религиозните фанатици унищожават всичко, което не съответства на техния мироглед – акт, който ЮНЕСКО нарича „културно прочистване“. Нещастието се уголемява допълнително от това, че иманярите, които разграбват гробниците, са оставени да вършат своето вандалско дело на спокойствие, стига да плащат на ислямистите съответен данък – до 50 процента от печалбата. Някои от отвлечените по този начин ценности – антични ръкописи и един ценен Коран от библиотеката в Мосул вече се били появили на черния пазар в Турция.

Търговия за милиарди

Това, че терористите се финансират чрез продажбата на антики, не е нищо ново – по подобен начин постъпват и от Ал Кайда. В момента обаче заплахата за културното наследство на Близкия изток е толкова голяма, че германската Федерална криминална служба говори за „катастрофално положение“. Античните съкровища в Сирия и Ирак се не по-малко ценни от нефтените находища, от които „Ислямска държава“ се финансираше до момента. Както казва иракският генерал Касим Ата – антиките са се превърнали в още един източник за финансиране на терористите. „Те си купуват оръжия с печалбата.“

Нелегалната търговия с произведения на изкуството има дълга традиция. Според ФБР тази търговия носи по около седем милиарда долара годишна печалба, заемайки трето по важност място сред дейностите на организираните престъпни групировки – след търговията с наркотици и оръжие. Но кои са купувачите на подобни крадени ценности? Следите обичайно водят към горните слоеве на обществото и доста често – към Германия. „След Лондон, Мюнхен е един от центровете за търговия с откраднати предмети на изкуството“, казва холандският експерт Михаел ван Рейн. В каталозите на аукционните къщи могат да се намерят стотици обекти от Сирия и Ирак, като почти никога истинският им произход не е обозначен – обикновено пише само „от региона на Близкия Изток“.

Защо се продават в Германия?

Както саркастично посочва служителката на Федералната криминална служба Силвели Карфелд „за вноса на едно кокоше яйце трябва да се попълни по-подробна митническа декларация, отколкото за най-ценните антични вещи. Това обяснява, защо Германия е сред основните западноевропейски центрове за търговия с крадени антики. За да върнат отвлечените от тяхната страна ценности, сирийското или иракското правителство би трябвало да докажат, че те наистина са изнесени оттам, а при крадените предмети това е почти възможно. Затова и приетият през 2007 Закон за връщането на културни ценности не е довел до някакъв реален ефект. От германското правителство признават, че всичко това е усложнило допълнително двустранните отношения с Турция, Сирия и Ирак.

Фактът, че нелегалният трафик на културно-исторически ценности финансира и терористите от „Ислямска държава“, накара Министерството на външните работи да заяви, че „този важен източник за финансиране на тероризма трябва да бъде пресушен“. Проектозаконът, създаден за тази цел, трябва да влезе в сила през 2016. В бъдеще всеки собственик на ценности и всяка аукционна къща ще трябва да доказват, че предметите от техните колекции са придобити законно, и че разполагат със съответните удостоверения за произход. При това положение каталозите на аукционните къщи в Германия значително ще се свият по обем, а на „Ислямска държава“ ще ѝ стане по-трудно да печели пари от германския пазар.

 
 
Коментарите са изключени за Храмовете на “Ислямска държава“