Хипоалергичните кучета не съществуват

| от chronicle.bg |

Съжаляваме ако тази новина ще разочарова някого, но лекари и учени доказаха, че няма такова нещо като хипоалергично куче (куче, което не провокира алергии).

Въпреки редицата маркетингови трикове, направени с цел да привлекат хора, които са алергични към домашни животни, а искат да имат такова, истината е че такова куче не съществува.“, казва д-р Франклин МакМилън, ветеринар и директор на проучванията в обществото Best Friends Animal Society за Huffington Post.

Хората могат да бъдат алергични към всичко, въпреки че при някои хора определени животински видове, породи и дори екземпляри могат да провокират по-остри алергични реакции от други.“, допълва той.

Технически, терминът „хипоалергенен“ е даден от Мериам Уебстър, за да опише „малка вероятност за провокиране на алергична реакция“, но е грешно този термин да се употребява когато става дума за животни, тъй като всички кучета са носители на протеини, които са отговорни за алергичната реакция.

Най-честата причина за алергии от домашни животни са мъртвите, сухи люспи, които се отделят от кожата на вашия любимец и протеинът, който животното отделя със слюнката си„, казва МакМилън. „Самата козина на кучето не е проблем – проблемът е пърхотът, който се залепя за нея. След това козината, заедно с тези отделени люспи може да залепне за дрехите ви, за килима, за мебелите.

Затова хората, които са алергични от кучета реагират на тези лепливи протеини и ако кучето отделя много козина, те са в по-рискова ситуация.

Важно е да знаем как да се справим с алергена„, коментира д-р Клифърд Басет, алерголог от Ню Йорк. Той препоръчва използването на въздушни филтри в дома и изгонването на домашния любимец извън пределите на спалнята. Той признава обаче, че дори когато животното не е в стаята или дори в къщата на алергичния пациент, премахването на алергена може да отнеме от 6 до 8 месеца.

Ако сте алергични към кучета, но не искате да се лишите от незаменимата обич, с която може да ви дари само едно куче, ето няколко съвета от американските алерголози и ветеринари:

  • Проведете си експеримент – прекарайте време при ваши познати и приятели, които гледат различни породи кучета или котки, за да видите дали някоя от породите провокира повече или по-малко алергични реакции при вас.
  • Къпете любимеца веднъж седмично.
  • Погрижете се подът в дома ви да е с паркет, плочки или ламинат, но не и с мокети и килими, които задържат повече косми.
  • Ако все пак задържите килимите си, перете ги с препарат поне един път седмично.
  • Включвайте прахосмукачката по-често, най-вече на местата, на които кученцето обикновено лежи.
  • Перете кошчето на животното поне един път седмично.
  • Имайте предвид, че по-дребните породи кучета обикновено разпространяват по-малко пърхот от едрите.
  • Ако е възможно, дръжте кученцето вън от помещението, в което спите.
  • Купете си въздушни филтри, които да прочистват въздуха в дома ви.
  • Ако алергията ви се обостря от слюнката на кучето, избягвайте то да ви ближе.

Та хипоалергичните кучета са разпространени колкото хипоалергичните еднорози – дори да съществуват, учените все още не са ги открили. Има определени породи, които пускат по-малко козина и са по-препоръчителни за алергичните си стопани, но те не предотвратяват на 100% развиването на алергична реакция.

Вижте в галерията ни някои кучешки екземпляри, които имат по-малки способности да ви алергизират и дори да го направят – са толкова чаровни, че трудно ще им устоите дори докато подсмърчате със зачервени очи.

 
 
Коментарите са изключени за Хипоалергичните кучета не съществуват