Германия: Нов пробив на антиевропейските партии се очаква в два регионални вота

| от |

Селин льо Приу от Франс прес

Две седмици след влизането им (за първи път) в регионалния парламент на Саксония, германските евроскептици от анти-евро партията „Алтернатива за Германия“ се надяват да отбележат успех и в две други провинции на бившата ГДР – Бранденбург и Тюрингия, утвърждавайки се като конкурент на консерваторите на канцлера Ангела Меркел вдясно, предаде Франс прес.

В Тюрингия радикалната лява партия Левите, наследник на бившата комунистическа партия на Източна Германия, изглежда способна да детронира управляващите консерватори от ХДС и да поеме управлението на федерална провинция за първи път след обединението на Германия.

В двете провинции, където утре предстоят избори, според прогнозите обаче се очаква ръст на вота за консерваторите с няколко процентни пункта – резултат от огромната популярност на канцлера и нейния триумф на парламентарните избори преди година. Победителите няма да станат известни веднага, защото преговорите за коалиция може да отнемат дни или дори седмици.

В бившата ГДР, все още по-бедна от Запада 25 години след падането на Желязната завеса, „избирателите са по-неустойчиви, по-склонни да сменят партията, която подкрепят, отколкото в останалата част от Германия, което дава отличен терен за експериментиране“, отбелязва политологът Улрих Зарцинели от Университета на Кобленц.

Създадена през пролетта на 2013 г., партията на противниците на еврото „Алтернатива за Германия“ влезе за първи път в регионален парламент в провинция Саксония (с 9,7 на сто от гласовете) и според прогнозите се очаква да спечели между 7 и 8 на сто на двата регионални вота утре – над 5-те процента, необходими за получаване на депутатски места.

„Алтернативата за Германия“, която провъзгласи за свой приоритет излизането от еврото, защитава традиционна представа за семейството и рестриктивна политика за имиграцията, което й спечели етикета „популистка“. Това позициониране й позволи да отнеме гласове от ХДС- главоболие за Меркел, но и за други формации.

„Алтернативата за Германия“ е „проблем за всички партии, заяви канцлерът, като изключи възможността да се съюзява с това протестно движение. Тя обаче си извади поука и заяви, че трябва „да се прави повече за решаване на проблемите на хората“. Тя например поиска тази седмица увеличаване на полицейските сили по границите с Полша в отговор на безпокойството в провинция Бранденбург от трансграничната престъпност.

„Алтернативата за Германия“, която на късом се размина с влизането в Бундестага на парламентарните избори през 2013 г., реализира пробив на европесйкитге избори на 25 май, спечелвайки седем депутатски места в ЕП.

Както във всички провинции от бившата ГДР, радикалната левица – партията Левите, е добре представена в Бранденбург и в Тюрингия, които имат общо малко над 4,5 милиона жители.

Тюрингия, която се намира в центъра на обединена Германия и се гордее с най-ниската безработица в цялата някогашна ГДР (7,5 на сто), от 24 години се контролира от консерваторите. Но кандидатът на Левите Бодо Рамелов – синдикалист, произхождащ от Западна Германия, се надява да ги надвие и да застане начело на коалиционно правителство със социалдемократите (СДП) и Зелените, обещавайки по-социална Тюрингия.

Всичко ще зависи от това какво ще избере СДП, сега партньор на консерваторите и на национално равнище, и в провинцията, гордееща се с Ваймар – града на Гьоте и Шилер. Утре партията ще се окаже в позицията на балансьор на властта (т.нар. кингмейкър – силата, която издига краля).

Евентуално регионално правителство, ръководено от Левите, би било първото в Германия. Партията вече е управлявала във федерални провинции, но винаги като младши партньор на Социалдемократите, какъвто е случаят в Бранденбург.

„Това би било сигнал и би могло да отвори пътя към промяна на федерално равнище“ въпреки дълбоките различия между двете партии, смята политологът Улрих Зарцинели.

В съседен Бранденбург – бастион на СДП от 24 години, едновременно селскостопанска и индустриална провинция, която обгражда Берлин, социалдемократите, на които социолозите отреждат между 31 и 33 на сто от гласовете, вероятно ще останат на власт. Въпреки че сега са в съюз със Левите, те оставиха отворена опцията за смяна на партньора в полза на християндемократите./БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Германия: Нов пробив на антиевропейските партии се очаква в два регионални вота