Евтино, но опасно!

| от |

Имитация на маркова чанта или пък евтини лекарства от интернет: търговията с фалшификати процъфтява. Тя обаче крие сериозни опасности за клиентите – например когато става дума за фалшиви медикаменти или резервни части, пише Дойче веле.

fake

Детските играчки са изпипани до последния детайл, домакинските уреди или мебелите са копирани изцяло. Фалшификаторите на стоки правят своите „удари“, крадат най-добрите идеи на чужди фирми и произвеждат копия досущ като оригинала. Търговията с фалшифицирани стоки бележи бум: само през 2012-та германските митници са конфискували фалшиви стоки за над 127 милиона евро.

„През последните пет години търговията с фалшификати по интернет расте неимоверно“, казва Филип Ханске от германската Организация за борба срещу фалшифицирането на маркови стоки. Освен популярните платформи като eBay, съществуват и изцяло фалшифицирани сайтове за търговия. „Те са точно копие на сайта на оригиналния производител и потребителят много трудно може да разбере дали става дума за оригинал или фалшификат“, казва Ханске. Според митническата статистика, повечето фалшификати идват от Китай, Сингапур и САЩ. Определени стоки, като луксозни дамски чанти например, идват и от Турция.

Загуби за милиарди

Фалшифицирането на стоки носи огромни загуби на производителите и собствениците върху марковите права. Според изчисления на браншовите организации, само в Германия загубите възлизат на около 50 милиарда евро годишно.

Не само производителите обаче страдат от фалшификаторите. Клиентите също са изложени на опасност. Една фалшифицирана чанта най-много да се разкъса, но когато става дума за резервни части за автомобил, електронни уреди или медикаменти, евтиното копие може да се окаже опасно за живота. Затова Световната здравна организация бие тревота. По нейни изчисления всяко второ лекарство, предлагано по интернет, е фалшификат. Най-разпространените имитати сред медикаментите са фалшиви хапчета за потентност, анаболни препарати и диетични добавки.

Според резултатите от една анкета, повечето германци са наясно с опасностите за здравето, които носят фалшификатите. Мнозина знаят например, че човек може да получи алергия от напоените с химикали фалшиви стоки, но въпреки това с настървение продължават да купуват евтините подобия на скъпите оригинали.

 
 
Коментарите са изключени за Евтино, но опасно!