Европа – време на регионите

| от |

„Шотландският референдум – не се промени нищо, но се промени всичко“ – така образно, но сполучливо, европейският интернет-портал «EUobserver» окачестви положението във Великобритания, други страни на Европейския съюз и в самата Шотландия след референдума за независимост. Както е известно, привържениците на отделянето от Великобритания загубиха.

Осведомителни агенции съобщават, че парламентът на испанската провинция Каталония в края на миналата седмица прие закон, който позволява провеждането там на анкетирания на населението без съгласието на Мадрид. По-рано бе съобщавано, че главата на местното правителство Артур Мас беше призовал към провеждане на референдум по независимостта на Каталония на 9 ноември 2014. Мадрид е категорично против тази идея, мотивирайки с това, че провеждането му противоречи на Конституцията. Освен това, правителството на Испания иска да оспори правомерността на решението на каталонския парламент в Конституционния съд. В отговор на това каталонският лидер призова централното правителство „да престане да злоупотребява с Конституцията“ с цел, според него, „да лиши народа на Каталония от правото на глас“.

Днес едва ли си струва да се гадае – ще получи ли Каталония право за провеждане на собствен, а не общоиспански референдум за независимост. За експертите е важен самият факт, че загубата на привържениците на независимостта в Шотландия не спря стремежа на други европейски региони към независимост.

Като че ли сега в Единбург, Лондон, Брюксел и столиците на онези членки на единна Европа, където тлеят огнища на стремеж към отделяне, следва да дойде спокойствие. Та нали всичко остана без промени. Но, както пише германският «Der Tagesspiegel», „положението с Шотландия прилича на това с Лохнеското чудовище – рано или късно връщането към тази тема ще е неизбежно“. Защото Шотландия, според някои коментатори, отваря сандъка на Пандора за Великобритания, но в крайна сметка и за целия Европейски съюз.

На Брюксел също му предстои да извади свои поуки от „шотландската история“. Както пише «Der Tagesspiegel» в статията „Часът на регионите“, референдумът в Шотландия е „преподал един урок на цяла Европа“. За същото казва интервю за интернет-портала «EurActiv» и напускащият поста комисар на Европейския съюз по регионалната политика Йоханес Хан. Според него, за премахване на напрежението в такива региони, като испанските Каталония и Страната на Баските, белгийските Фландрия и Валония, или югоизточна Украйна, жителите им следва да бъдат убедени, че към техните стремежи се отнасят напълно сериозно.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Европа – време на регионите