ЕС срещу Google: как да обуздаем монополиста

| от |

Европейският съюз призовава да се раздели бизнеса на американския интернет гигант.

В родината на Google САЩ неговият дял достига 67%, докато в Русия е доста по-малък. А в много страни-членки на ЕС неговият дял надхвърля 90%. Тази цифра има принципно значение, за да разберем причините, които са накарали Европейският парламент да вземе своето решение спрямо популярната търсачка.

Решение, което не е задължително

С голямо мнозинство гласове на консерватори, социалдемократи и част от либералите ЕП гласува да „проучи предложенията, имащи за цел да отделят търсачката от останалите услуги“. По същество това е призив за разделението на компанията Google на няколко части. Но именно призив: това решение на депутатите не е задължително за Европейската комисия.

Призивът е преди всичко към новия еврокомисар по конкуренцията Маргрет Вестагер. Депутатите желаят тя да продължи разследването срещу Google, което започна преди четири години. Тогава около 20 конкуренти на американската търсачка се оплакаха в ЕК, че тя се занимава с нечестна конкуренция, защото на първо място предлага други свои услуги. Например, когато клиентът търси туристически пътувания или адреси на ресторанти, на първо място излизат тези, за които рекламодателите са платили на Google.

Предишната ЕК се опитваше да се договори с американския интернет-гигант за споразумение, но нищо не се получи. Сега новият ръководител на антимонополното ведомство Маргарет Вестагер под натиска на ЕП ще трябва да поднови разследването на Google, макар че в решението на парламентаристите името на тази компания дори не се споменава. Целта е да се ограничи безкрайната власт на монополиста и да се осигурят неутрални резултати при търсенията.

Разделението на бизнеса – не е самоцел

В бъдеще нещата наистина могат да приключат с принудително разделение на компанията Google на отделни видове бизнес. Подобни неща антимонополният орган на ЕС отдавна прилага на практика в енергетиката или железопътния транспорт. Там законите изискват разделението на инфраструктурата и услугите. Например, една и съща компания не може едновременно да контролира и електростанциите, и електроразпределението и продажбата на ток.

Един от авторите на приетата резолюция, евродепутатът от германската консервативна партия ХДС Андреас Шваб въобще не настоява за задължителното разделение на Google. „Не е ясно дали това ще е добро решение, дали може да издържи в съда, а след това наистина да бъде приложено“, сподели той пред „Дойче веле“ и припомни, че централата на компанията се намира в САЩ.

Главната задача – да се осигури неутралитет в Мрежата

Андреас Шваб вижда своята задача в друго: „Необходимо е да се създадат равни правила за всички. За момента не може да става и дума за какъвто и да било единен цифров пазар на ЕС. Всяка от 28-те страни-членки посвоему регулира интернет. Тази раздробеност само съдейства за укрепването на такива мощни монополисти като Google.

„Желаем да създадем условия, при които и нашите, европейски фирми, биха имали шанс за успех“, заяви Аксел Лемер, който отговаря във френското правителство за преговорите с Германия по изработването на съвместни предложения за промяната на законодателството на ЕС в областта на интернет. Предвижда се ясно да бъде описан такъв основополагащ принцип като неутралитета в Мрежата.

Ще са необходими години, за да се изработи новият свод от антимонополни закони на ЕС. Далеч по-малко време може да отнеме разследването на ЕК, дали американският монополист наистина е нарушил правилата за свободна конкуренция. Ако такава нарушение бъде открито, Google ще трябва да се откаже от някои нововъведения и интернет търсачката в Европа ще изглежда така, както беше преди няколко години. Но в ЕС за никакво широкомащабно настъпление срещу Google не може да става дума за момента. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за ЕС срещу Google: как да обуздаем монополиста